Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 06-10-2017, 21:43   #8
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Ege uzun bamya

EGE UZUN BAMYA

Bitki türü:*Sebze
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:*Bamya
Tohum çeşit adı:*Ege uzun bamya
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bir senedir ama daha önce baska çesitlerini yetiştirdim
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*:uttm adlı yerl tohum dagıtan gruptan..
Tohumu ilk paylaşan:--
Kullanılan gübreler*:yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:Havaların soğumasıyla yapraklarında külleme hastalığı oldu meyve verimi cok düştüğünden ve tohum çıkarma aşamasında oldugundan ilaçlamaya gerek duymadım
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Başka çesit olmadığından gerek duymadım
Hasat yıl ve ayı:Ağustos ayından itibaren bamya toplanıyor.Ekim ayında tohumları iyice olgunlaşıyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Uygun şartlarda yetistirilirse boyu iki metreyi buluyor.Bakımı ve gerekli islemleri(iki kez çapa, sulama ve sonradan çıkan otları temizleme)yapıldıktan sonra bircok bölgede yetisebilir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzun ve ince yapıda,tüysüz ve kızılımsı renkte..
Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohumlar direk toprağa ekilir.Sık olanlar sonradan şaşırtma yapılarak seyreklestirilir.Benim tohum sayılı olduğu icin sıralı ekim yaptım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bamya sıcak iklim bitkisi ama cok soguk olmamak kaydıyla her iklimde yetisir sadece cok verimli olmaz sanıyorum.
İklim gereksinimleri:Genelde Ege ve Marmara bölgesi iklimine sahip yerlerde daha güzel yetisir.Soğuğu hic sevmeyen bamya, en küçük soğuklarda bile etkilenerek gelisimini durdurur.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bamya iyice irilesip dış kabugu kuruduktan sonra..Zaten tohum alma olgunluguna gelince kabuğu çatlıyor...

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön