Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 06-10-2017, 21:46   #7
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Kereviz

KEREVİZ

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*Tohum çıkartılacaksa iki yıllık yoksa tek yıllık
Tohum Türü:*kereviz
Tohum çeşit adı:*---
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Birkaç senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*Forumda tohum satan bir üyeden.Kendisi ziraat mühendisi..izolasyona dikkat edildigini sanıyorum
Tohumu ilk paylaşan:---
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Baska benzer bitki olmadigindan gerek duymadım
Hasat yıl ve ayı:agustos 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Maydonizgillerden bir kış sebzesidir.Anayurdu Akdeniz havzası ve Kafkasya olan yabani kereviz adlı bitkinin ıslahıyla kültüre alınmıştır.100cm kadar boylanabilir.Çimlenmeden sonra çok kuvvetli bir gelişim gösterir. Her bölümü keskin kokuludur.Kökü ve yaprakları sebze olarak tüketilir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Bahceye dogrudan yerine tohum ekimi ile olabileceği gibi fide ile de yetistirilebilir.Ayrica şaşırtma yaparak seyreltmek bitkinin daha fazla gelismesini sağlıyor.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlamavb.):yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Fazla toprak seçmemesine rağmen tınlı, kumlu topraklarda iyi gelişim gösterir.Topragı yeterince nemli olacak şekilde sulanmalıdır.
İklim gereksinimleri:Soğuğa oldukça dayanıklıdır.Cok sıcak ve kurak havalardan hoşlanmaz.Ilık ve serin iklimleri sever.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kerevizin çiçeklerinin olabilmesi için soğuklama ihtiyacının karşılanması gerekir.Çiceklerinin rengi başlangıçta yeşil daha sonra kirli beyaz ve sarıya dönüşüyor.Tohumlarını almak icin tamamen olgunlaşıp kurumasını beklemek gerekiyor.Cok küçük tohumlara sahip bitkiler arasındadır...

Not:Tohumu kök kereviz olarak almıstım.Artık tohum mu karıştı yoksa yetistirmemden dolayı mıdır bilemiyorum kök olusturmadı..

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön