View Single Post
Eski 06-10-2017, 19:03   #1087
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
çiçek açması yakın değil.tomurcuklar birbirinden ayrışacak ondan sonra açmaya başlayacak.benim tavsiyem çok soğuk gelmediği sürece dışarda kalsın. çiçek açmaya yakın evin içerisine alırsınız.çünkü hava değişimi bazen tomurcuklara iyi gelmeyebiliyor.tomurcuklar tam olgunlaşmadığında hava değişimi ile tomurcukların gelişimi durup açmadan dökülebiliyor.aslında bu çoğu çiçek için geçerli... benimkilerin hepsi dışardalar.geriden gelenleri elbette erkenden içeri almak zorunda kalacağım malum soğuklar...geçen sene üst tomurcukların bir kaçını kaybettim.nem farkı dışarıyla çok fazla burda.yine de deneyimler tecrübe getirmez. bu sene ev içerisindeki tabloya göre daha kesin konuşabiliğim.geçen sene içeri almıştım bu sene sınırları zorlayacağım..hava durumuna göre tabi...
deneyimlerle tecrübe kazanmak gerçekten zormuş. ne yazık ki son deneyimlerime göre aksini söylemem gerekecek. çiçek açmaya kokusunu vermeye tam başladığı anda içeriye aldığım sümbülteber çiçeklerini tam açamadan alttan tomurcuklar kurumaya başladı. gerçi yine de kokusunu verdi ancak çiçeği de güzel olduğundan bunu es geçmemek şart. hava değişiminin yanında kırmızı örümcekler yüzünden uyguladığım basınçlı su yönteminden dolayı da tomurcuklar bu hale gelmiş olabilir ancak bunu daha düşük bir ihtimal görüyorum.çünkü içeriye almadan önce fiziksel olarak tomurcuklarda bir sıkıntı yoktu...
üst tomurcuklar hala duruyor ve hala kokusunu vermeye mis gibi kokmaya devam ediyor olsa da karşılaştığım bu sonucu paylaşmak istedim...
zaten diğerlerini de hemen içeriye aldım. bakalım onlarda gidişat nasıl olacak...
diğer bir konu ise dışarıdaki sümbülteberler sanırım çok soğuk olmasa bile havaların 10lu derecelere düşmeye başlaması özellikle yaprak uçlarından başlamak üzere kurumalara neden oluyor diyebilirim...bu bağlamda da erkenden içeriye almanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. hatta bu seneki deneyimlerimden yola çıkarak önümüzdeki yıllarda daha da erkenden içeriye almayı düşünüyorum.

böceğine sorunlarına uğraşına yılda bir defa açmasına rağmen yine de sümbülteber çiçeğini evden eksik etmemek lazım. çünkü çok güzel kokuyor
Name:  11.jpg
Views: 1023
Size:  47.2 KB
Name:  22.jpg
Views: 1005
Size:  44.4 KB
Name:  555.jpg
Views: 1043
Size:  37.9 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön