Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 05-10-2017, 07:19   #6
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Mor kohlrabi-Yer lahanası

Mor kohlrabi-Yer lahanası

Bitki türü:*Sebze
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:Lahana
*Tohum çeşit adı:*mor kohlrabi(purple vienna)
Tohum kaç yıldır sizdedir:*İki senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*Sayın Bahcedenn beyfendiden etkinlik dışı fide olarak almıştım
Tohumu ilk paylaşan:---
Kullanılan gübreler*(bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan):Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaclar:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yakınında sadece beyaz olanı vardı.İzolasyon yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı:Agustos 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Görünüş olarak şalgama benzeyen yumrular olusturuyor
.Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Halk arasında alabaş adıyla da biliniyor.Renk olarak beyazdan daha dikkat çekici.Çiğ olarak tadına baktığımda lahananin beyaz orta kısmiyla ayni tada sahip.Yaprakları ve yumruları yemeklerde salatalarda ve çiğ olarak tüketilebiliyor.Yapraklarıyla lahana sarması gibi dolma yapılabilir.Tüm lahana türlerinde oldugu gibi vücutta iyot emilimini azalttığı icin dikkatli tüketmekte fayda varmış...
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi gayet kolay bir bitki.Birkez çapa yeterli geliyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohum viyollere ekilip nisan-mayıs gibi şaşırtma yapılabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlamavb.):yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Toprak yapısı gevsek olanlarda daha güzel gelisiyor.Haftada bir düzenli sulama yapıldı.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitkinin tohumunu alabilmek icin ikinci seneye bırakmak gerekiyor.Tam hatirlamiyorum ama yaz ortasinda tohumu almistim.Tohum kapsüllerinin iyice kurumasini beklemek gerekiyor.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön