View Single Post
Eski 30-09-2017, 17:39   #12
Yerel bahçem
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2016
İstanbul Ispanağı-Dağ ıspanağı

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: ıspanak
Tohum çeşit adıağ ıspanağı, golden silk orach,mountain spinach
Tohum kaç yıldır sizdedir :Bir yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:İstanbul
Tohumun kökeni :Arkadaşımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bir yerde sirkene benzetilmişti. Civarında yabani sirkenler vardı. Etkileşim olmuş mudur bilmiyorum.
Tohumu ilk paylaşan: Yerel bahçem
Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi
Kullanılan ilaçlar: Büyüdükten sonra bir ara böceklendi. Yapraklarını toplayıp gövdesine ısırgandan yaptığım bitkisel ilacı kullandım.
Hasat yıl ve ayı:2017 eylül sonu
Bitki tipi ve gelişim durumu: 1 metre civarında boylanan bir bitki. Çimlenmesi kolay ve başarılı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Geniş yapraklara sahip. Biraz aralıklı dikilmesi gerekiyor ben yer darlığından sık dikmiştim. Büyüdükçe yaprakları küçüldü. Yapraklarını soğanlı kavurup sade veya yumurtalı yemek olarak tükettik. Oldukça lezzetliydi. Tohumlar bana forum dışı bireysel takasla geldi. Ancak daha sonraki araştırmalarımda bitkiyi forumda ilk olarak sayın akçabardak'ın paylaştığını, sayın Lonicera'nın da bitki hakkında geniş bilgi aktardığını öğrendim. Ben de sayelerinde faydalı bilgilere erişmiş oldum. Her iki arkadaşıma da teşekkür ederim. Pazı ve ıspanak gibi yemekleri pişirilebiliyor. Sarması yapılıyor, salatalara katılabiliyor. Sayın Akçabardak'ın gaygana tarifini bu yıl geç gördüğüm için deneyemedim ama gelecek yıl ilk sırada olacak Farklı kaynaklarda bitkiye, bey mancarı, pazı ve ıspanak mancarı dendiğini okudum.
Yetiştirme özellikleri:Güneş ve suyla arası iyi. Bahçemde öğle sonrası güneş alıyordu. İyi bir gelişim gösterdi.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda toprak torf karışımına
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bahçe toprağında az gübreyle iyi sonuç aldım
İklim gereksinimleri:Yaz sebzesi, sıcakla arası iyi.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohumlar kuruyup kahverengi olduğunda alınıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yerel bahçem : 01-10-2017 saat 09:09 Neden: Bilgi ekleme
Yerel bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön