View Single Post
Eski 29-09-2017, 21:38   #101
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Kararımı bugün degistirdim. Sayın Muda'nin dediği gibi toz kukurt atacağım. Bildiğim bir yanlışı bugün aldığım bilgi ile düzelttim. Sıvı kukurt evet toz kukurt göre iyi ama sadece çabuk etki etmesi için iyi. Çabuk etki etmesinin yanında çabuk etkisi geçiyor. Toz kukurt yıllarca kalmasına rağmen sıvı kukurt 3 4 ay en fazla eki sağlıyor ve oldukça pahalı. Yukarıda kukurtün hala toprağa geçmediğini yazmışsınız. Topraklanmış olabilir muhakkak toprağa geçmiştir. Zaten kükürt toprağı yumuşatiyormuş. Yöntemim su olacak ekim ayinda dekara 30 kg toz kukurt , 25 kg doğal gubre, 25 kg Dap gubresi. Mart ayında dönüme 5 litre sulu kukurt. Çiçeklenme öncesinde ise toz kukurt sadece çubuğun etrafına hastalıklardan korumak icin.
Kükürtün toprakta yarayışlı olması için So4 formunda olması gerekiyormuş. Toz kükürt ise S formunda ve toprakta uzun süre kalması, gerekli forma dönememesinden ileri geliyormuş. Kükürt hakkında pek çok kafa karıştırıcı bilgi ve ürün var. Geçen sene pancar koop. den torkunun sıvılaştırılmış kükürtünü aldım. Satış sorumlusu dekara 1 litre yeter falan dedi ben 5 litre atmak istedim ve damlamaya verdim. Damlamalar tıkandı, şampuan kıvamında krem rengi bir sıvıydı. Meğerse sıvı kükürt ile sıvılaştırılmış kükürt farklı şeylermiş. Bu sene Golden-s ve muadili bir sıvı kükürt kullandım, bidonlarda ph regülatör ve damlama açıcı olarak etiketlenmiş. Damlama hortumlarındaki toprakları bile söküp attı.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön