View Single Post
Eski 28-09-2017, 22:00   #2969
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gonencgonenc Mesajı Göster
Merhaba herkese. 4 ay once bana orkide hediye edildi, ancak uzun sure sehir disinda oldugum icin bakimiyla ilgilenemedim, is arkadaslarim ilgilendiler. Ben dondugumde orkidenin yapraginin toprakla birlestigi yerlere dogru orumcek aglari vardi temizledim. Orkidenin saksisinda cok su birikmis anladigim kadariyla cok yanlis sulanmis, zaten ben de pek dogru ilgilenememistim. Fotolarda gorebileceginiz gibi govdeyle yapraklarin birlesim yerlerinde beyazliklar var ve yapraklar da ayrilmaya ve lekelenmeye baslamis. Dallarindaki tum cicekler de dokulmus. Daha once hic orkide bakmadim, aslinda daha once hic cicek bakmadim. Orkide bakimiyla ilgili birkac video izledim ama eger bir hastaligi varsa yanlis bir sey yapmak istemiyorum. Orkidemi nasil kurtaracagim ve yasatacagim hakkinda bana yol gosterebilirseniz gercekten cok sevinirim. Tesekkur ederim.
Bitki sağlıklı görünüyor. Yapraktaki lekelenmeler, fizik açıdan hasarlandığının belirtisi (saksıyı düşürmüşsünüz, yaprağı çizilmiş vs. vs.). Çiçeklerin belirli bir ömrü var. 2-4 ay arası çiçekli kalırlar. Bu süre hangi Phalaenopsis türlerinin melezi olduğu ile ilgili bir durumdur. Bunun sonrasında çiçek dalı kuruyabilir, keiki (yavru bitki) oluşturabilir veya bir sonraki sezonda çiçeklenmek üzere dinlenme durumunda kalabilir. Formda daha önce bilgiler verilmişti, tekrar etmek istemiyorum Formda yazılanları iyice okuyun.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön