View Single Post
Eski 28-09-2017, 17:01   #174
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Ben cıbrıskaları çok fazla zor olduğunu düşünerek fazla toplamıyordum. Tohum paylaşım etkinliğinde tohumlarını paylaşmak için biraz kurumalarını bekliyordum. Ancak çok fazla beklemek de iyi değil. Tohumlar düşüyorlar. Elime bağ makası alıp bir kova içine kesip kesip koyuyorum. Gölge bir yerde bekletiyorum. Kuruma gerçekleşince eldivenle bir bez üzerinde bir miktar bitkiyi alarak iki elim arasında hareket ettirince tohumlar yapraklarla beraber dökülüyorlar. Geride sap kısımlarını da atıyorum. Dökülen tohum, yaprak vs. biraz daha ovalayarak tohumların olduğu yerden çıkmasını sağlıyorum. Süt süzgeci içerisine alarak yuvarlak şekilde eliyorum. Burada plastik süt süzgeci ince gözenekli olduğu için bir kısım tohumlar alta geçtiği halde çoğu yukarıda kalıyor. Üstte kalan yaprak vs hafif olduğu için toplayarak gübre olarak kullanılması ve kalan tohum varsa çıkması için bahçeye atıyorum. Bu işlemleri birkaç defa yapıp arada üfleyerek tohum dışındaki maddelerin uzaklaşmasını sağlıyorum. Geride sadece tohum kalınca isteyenlere gönderiyorum. Altta kalan süt süzgeçinden geçen tohumları da tekrar eleyince yukarıda kalan tohumlar oluyor. Onları da ilave ediyorum. Başkaları nasıl yapıyor bilmiyorum.

Siz olgunlaşan tohumların bulunduğu dalları bağ makası ile budayıp sonraki gelişinize kadar havadar bir yerde örtü üzerinde saklayın isterseniz. Sonra aynı işlemleri yaparak tohumları çıkartırsınız. Saç kurutma makinanızı yanınızda götürürseniz bahçede belirli mesafeden tohum ile diğer ayrılması gerekenleri ayırabilirsiniz. Belki başka fikirleri olanlar olabilir.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön