View Single Post
Eski 25-09-2017, 10:41   #8
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Doğayla inatlaşmamakta yarar var..

Yıllar önce Biga İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde 15-20 adet 10-12 yaşlarında zeytin ağacı vardı..o yıllarda iklim ılıman gitti, işim düşüp gittiğimde zeytinlerin ziraatçi eliyle ne kadar bakımlı ve gösterişli olduğunu gördükçe içimden ''acaba ben de yanlış mı biliyorum, yoksa literatür mü değişti; karasal iklime sahip Biga'da demek ki zeytin olabiliyormuş'' diye düşünmeden edemedim..

Ancak öyle bir sert kış oldu ki, o yıl Biga'nın gerçek karasal iklimi tüm ihtişamıyla o güzelim zeytinleri kavurdu, gittiğimde tüyleri yolunmuş kaz gibi çırılçıplaktılar..

yani demem o ki, koca bir vilayetin tamamında zeytin olmaz da dememek gerekir..o ilde rakımı yüksek olmayan bir göl kenarının güney bakılarında pekala zeytin olabilir ama bu durum o ilin tamamında zeytin yetiştirilebilir anlamını taşımaz..ayrıca, ülkemizde öyle iklimsel değişiklik yaşayan yöreler var ki, geçmişte asla zeytin yetişmeyecek denilen yerlerde uygun yerler de bulunabilir..

Ama yine de literatür bilgilerini, meteorolojik verileri dikkate alıp yersiz maceralara girişilmememelidir.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön