View Single Post
Eski 18-09-2017, 14:44   #2616
cooler
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine: Mesajı Göster
Merhabalar...
Aranızda yeniyim.
Benim de bir kamkatım var 1 yıl önce aldım. Ağaçtan çok anlamadığımdan şekline aldırmadan yapraklarının parlaklığına ve meyvelerinin çokluğuna aldandım. Fakat geçtiğimiz baharda aşılı kısımdan çıkan dikenli sürgünler ortaya çıktı. Ben onları ağaca zarar vermeyeyim diye çok dipten olmayacak şekilde (bilgisizlikten tabii) kestim. Fakat bu mevsimde yeni sürgün veriyor diye beklerken yine aynı sürgünler bela oldu başıma. Bu kez dipten kestim ama endişeliyim. Çünkü ağacımın gövdesi çok zayıf ve nerdeyse iki metre olan ağacımın taa en tepesinde meyve veren dallar var. Gövdenin geri kalanı bomboş.
Benim sorum;
1. Dikenli sürgünler ilk kestiğimde uzun kestiğiim için mi yeniden çıktı yoksa her yıl çıkar mı?
2. Ağacımın dikenli sürgünlerini kestiğim yerlerine herhangi birşey uygulamalı mıyım? Öylece bırakırsam hastalık kapar mı?
Aşının altından sürgün vermesi normal. Yabani kısımdan çıkan filizleri dibinden kesmeniz gerekiyor.
Doğru olanı yapmışsınız. Üst kısımlardan budama yapın aralık ocak ayı gibi.
Boyunu olabildiğince küçültün 120 130 cm kadar. KOrkmayın baharda bu kez tüm gövdeden yeni yeni kamkat filizleri çıkacaktır
Bitkinin ana gövdesi sürgün versin gelişsin ve forma girsin.

cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön