View Single Post
Eski 17-09-2017, 17:20   #229
gkhn54_11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2010
Merhaba
Herkese hayırlı forumlar diliyorum
Sakarya'lıyım fakat Bilecik'te yaşıyorum. 3 hafta önce Ekodağa'nın kendi sitesinden 100 gr palmiye tohumu aldım.1200 adet olacak şekilde fakat 56 gr olarak gelime ulaştı. Tek tek saydım 487 adet vardı
Sonrasında ise bu durumu telefonla bildirdim eksik kalan palmiye tohumlarımı göndereklerini söylediler fakat göndermediler. Şunu da bildirmeliyim gönderdikleri tohumlar sağlam
Umarım bu yazımı aralarından biriler görür.

Neyse gelelim tohum konuma
tohumlar elime geçtikten sonra 2 gece 3 gün suda bekletip rulo peçete yardımıyla hava almayacak bir kaba koydum.
ben dondurma kabını kullandım ve mutfaktaki çekmecelerin birine koydum. Tohumların canlanmasını bekledim.
tohumlar canlandıktan sonra yarısını bardaklara bir kısmını yoğurt kovasına ve saksıya diktim.
Gelişmeler ile resimleri devamlı olarak atacağım.
Şu ana kadar olan gelişmeleri atıyorum.
Kısaca yazayım
29.08.2017 tohumlar elime ulaştı ve suya bırakıldı.
31.08.2017 tohumlar 4 ayrı grupta olacak şekilde peçete arasına yerleştirildi.
06.09.2017 tarihine kadar hergün nem kontrolü ve havalandırma yapıldı ve çimlenmeler başladı.
06.09.2017 yine aynı tarihte 12 bardağa 7 ' şer adet olmak üzere tohumlar bırakıldı ve üstünü elek yardımı ile tohum boyu kadar ince torf ekledim.
13.09.2017 tarihinde çimlenen diğer tohumları çimlenmeyenler ile ayırdım ve boş olan 6 bardağa 10 'ar adet olmak kaydı ile dikme işlemi uyguladım.aynı zamanda 06.09.2017 tarihindeki tohumlar artık gün yüzüne çıkmaya başladı.
15.09.2017 tarihinde çimlenen tohumları ayırdım ve yuvarlak genişçe saksıya diktim
17.09.2017 tarihinde yine patlayan tohumlarım var onları birazdan uygun kaplara dikeceğim.

şimdilik durumlar böyle aşağıdan resimlerle takip edebilir siniz.
yeterli alanım olmadığı için çok sıkışık diktim.
palmiyelerimin boyları belli bir yere gelince herbirini 10*20 cm boylarındaki fidan poşetlerine dikmeyi planlıyorum.

yaklaşık olarak 200+ tohum hızla büyümeye başladılar.

hayırlı forumlar sağlıklı bitkiler diliyorum..
Gökhan

bunlarda son halleri saksıdakiler hariç onlar daha çıkmadı 2-3 güne çıkarlar yüzeye 1 ay kadar sonra da baya büyümüş olurlar.

gkhn54_11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön