View Single Post
Eski 16-09-2017, 12:44   #40
its_just_a_ride
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Kendi zeytiğinliğimizde hiç malç kullanmıyoruz bitkinin dökülen yaprakları doğal bir malç oluşturmuş durumda tabi bu duruma gelmesi için yıllar gerekiyor.Bunun dışında ilk yıllarda sadece bir kaç defa bakır uygulaması yapmak dışında hiçbir uygulama da yapmadım ne de gübre uygulaması buna hayvan gübreside dahil, sadece yazın çok sıcak zamanlarında bir kaç saat su vermekten başka bir uygulama yapmadım.Ne zeytin sineği ne de yapraklarda mantari bir hastalık gördüm ne de yabani ot kaldı diplerinde ,bu yıl son derece verimli heryerde olduğu gibi.
Belirtmek istediğim çok fazla gübre ilaç vererek suni işlemlerle verim artışı her zaman mümkün olmadığı gibi bitkinin doğal bağışıklık sisteminin çalışışınıda değiştiriyoruz ve özellikle bazı zararlı ve hastalıklara yakalanma riski artıyor sonrasında yine ilaç gübre ekstra su.Bununla ilgili bir araştırma varmıdır bilmiyorum ama ancak aynı bitkinin organik materyali o ağaç için daha faydalı olduğunu düşünüyorum ,organik materyal yaprak dal vs 3-5 yıl sonra sonra malç seviyesine geldiği zaman zaten herhangi bir gübre kullanımına gerek kalmadan son derece yüksek verim vermeye devam edebiliyor,tabi inorganik gübreler kullanarak topraktaki fiziksel ve biyolojik özellikleri değiştirirseniz bu söylediğim mümkün olmayacaktır.Zeytin gibi vakur bitkilerde özellikle
Doğanın kendi tarımını yapmasına izin vermişsiniz. Seyretmesi büyük keyif oluyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön