Konu: Palmiye
View Single Post
Eski 11-09-2007, 16:02   #13
hamibasoglu
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
cycas

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Merhaba Sevgili Hamibasoglu;
Cycaslar üzerinde uzun zamandır arama yapıyordum ne adını öğrenebilmiştim ne de bu bitkiyi tanıyanını. Bir ziraat mmühendisi arkadaşımda vardı çok hoşuma gitti. Sizin eklediğiniz resimleri görünce buldum aradığım şeyi. Cycaslar hakkında bizi bilgilendirebilirmisiniz sayın hamibasoğlu. Bir de tohumunu bulabileceğimiz bir yer var mı acaba?
Değerli arkadaşım,
öncelikle Cycas'ın bir palmiye cinsi olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum.
Cycas bitkiler aleminde yaşayan bir fosil olarak tanınır.

20milyon yıl öncesinden günümüze uzanan bir bitki türüdür.Anavatanı Japonya ve Çin olup Cycadaceae familyasına ait bilinen 95 tür vardır.

Ancak bunlardan çok azı ticari olarak üretilip satılmaktadır.Bunların en Önemlisi Cycas revoluta'dır.

Çok yavaş büyüyen bu türün üretimi tohum veya gövdeden çıkan soğanlarla olur.Tohum konusu biraz karışıktır.Zira bir Cycas ya erkek Ya da dişidir.

Sadece dişiler tohum vermekle beraber eğer çevresinde çiçeğini tozlayacak bir erkek yoksa oluşan tohumlar bir embriyo oluşturamayacağı için çimlenmez.

Benim tavsiyem tohum arama. Zira hiç kimse tohumun döllü olduğunu garanti edemez. Ancak geniş ve yaşlı cycas üretim alanlarından elde edilen tohumlar
çimlenebilir.

Dış mekanda bakılacaksa geçici olmak kaydıyla -5 dereceye kadar dayanabilir.
Bazen hiç sürgün vermeden 1 yıl uyur.Çoğu kez öldü sanılıp atılır.Ama çok dayanıklı bir bitkidir.
Eğer istediğiniz başka detaylar da varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön