Konu: Dongyul
View Single Post
Eski 10-09-2017, 21:49   #2
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Red Russian Kale (Kırmızı Rus Kıvırcık Lahana)

- Bitki türü: Sebze

- Bitki ömrü: İki yıllık

- Tohum Türü: Kale, Brassica napus pabularia

- Tohum çeşit adı: Red Russian Kale (Kırmızı Rus Kıvırcık Lahana)

- Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. Yıl

- Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kocaeli

- Tohumun kökeni: Ticari tohum

- İlk paylaşan: -

- Tohumun geldiği yer: Ticari tohum

- Kullanılan gübreler: Organik bazlı bitkisel ve hayvansal gübreler

- Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.

- Hasat yıl ve ayı: 2017 Temmuz

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Bahçe küçük olduğu için yakınlarda sadece mizuna bitkisi vardı ama çiçeklenme dönemleri farklı olduğu için birbirlerini çok fazla etkilediklerini düşünmüyorum.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbaharda tohumdan ekilen bitki birinci yılda sürekli yaprak meydana getirir. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Bu yüzden iki senelik olarak geçer. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Taze yaprakları besleyici ve lezizdir. İlk olarak Orta Asya ve Doğu Akdenizde yetişip daha sonra İngiliz göçmenler aracılığıyla 17. yyda Amerikaya getirildiği düşünülmektedir. Kale bugün Çin, Tayvan ve Vietnamda oldukça popülerdir. Vog kullanılarak etle birlikte kızartılmaktadır. Kıvırcık lahana hem pişirilerek hem de çiğ olarak yenebilir. Fakat yaprakları biraz acımtırak olduğu için, çoğunlukla pişirilir. Amerikada çoğunlukla içine kara lahana, hardal ve turp eklenerek ağır ateşte pişirilir.

Vitamin ve minerallerle oldukça güçlü bir antioksidan, gençleştirici ve iltihap sökücüdür. İçinde A vitamini, C vitamini, K vitamini bulunur. Bir tabak kalede %200 A Vitamini, %130 C Vitamini ve %680 K Vitamini vardır. Aynı zamanda lif, folik asit, demir, kalsiyum, potasyum, manganez ve fosfor içerir. Kalsiyum açısından çok zengindir suyunun sıkılarak tüketilmesi öneriliyor.

Name:  PicsArt_1460307924198.jpg
Views: 1169
Size:  58.8 KB

Name:  PicsArt_1476739565111.jpg
Views: 1155
Size:  60.1 KB

Tohum miktarı kısıtlı ve 10 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Düzenleyen dongyul : 10-10-2017 saat 20:46
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön