View Single Post
Eski 20-08-2017, 00:41   #14
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Esasen ilk aşamaları birbirlerine çok benziyorlar benim yeşeren tohumlarada benzeyenler var ilk kez gördüğüm farklı olanlarda var.öyle sanıyorum ki büyüyüp tam şekillenmeden kolay kolay hangisi olduğunu belirlemek oldukça zordur.Gayet güzel ve sağlıklı görünüyorlar.Ben daha çıkar çıkmaz küçük bardaklar hazırlamıştım onlara kolay bir şekilde alıp aktarmıştım çünkü aynı yerde kök salınca kökleri birbirine dolanır ayırması zor olur diye düşünmüştüm ama aslında çok farketmez çünkü büyüyüp gelişip güçlendikten sonra ayırma esnasındaki olası hasarlar problem yaratmayacaktır. Kaktüslerin bazı türleri banada bazen kötü görünüyor ama bu çok değişken oldu benim için yani bir tür bir ara kötü görünürken bir süre sonra güzel görünmeye başlıyor. Kaktüsleri tanıdıkça internette araştırıp resimlerini çeşitlerini gördükçe bu duygular hep değişiyor.ilk başlarda Astrophytum cinsine merak salmıştım ama şu aralar bazı cinsleri hariç gözüme pek güzel görünmüyor şu aralar daha çok trichocereus cinsi ilgimi çekiyor gözüme güzel görünüyor onların çeşitlerinden alıyorum. Astrophytum cinsine merak saldığım zaman yurtdışından daha doğrusu asya tarafından internet üzerinden 50 kadar Astrophytum tohumu getirttim.yarısını yeşertmeye çalıştım ancak hiç çıkmadı yani asya tarafından tohum siparişleri tabi çok ucuz ama çok sağlıklı değil.Tohumların diğer yarısı duruyor bir ara tekrar deneyeceğim belki bir ümit aralarından yeşeren olur ama hiç sanmıyorum.Yeşerme başarısında tohumların taze olmasıda çok etkiliymiş gelen tohumlar nedir ne değildir hiçbirşey belli değil bambaşka bir çiçek bile çıkabilir.Çok iyi güvenilir yerlerden temin etmek gerekli oda çok istediğiniz spesifik türler için yani burda bulunmayan ancak edinmek istediğiniz türler için olabilir.Yoksa dükkanları ve fidanlıkları dolaştıkça görüyorum ki oldukça fazla çeşitte kaktüs mevcut.Aslında mümkün olduğu kadar belli bir türe yoğunlaşmak , o türü çok iyi tanımak ve o türün örneklerinden yetiştirmek daha doğru ama her bitki kendine has özelliklerde ve gen yapısında her biri ayrı alem.o nedenle karışık tohumdan yetişen kaktüslerde aslında her açıdan tam bir sürpriz.

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön