View Single Post
Eski 18-08-2017, 23:57   #9
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Kaktüslerimi ilk satın aldığımda ve tohum alıp yeşerttiğim zaman ünlü kaktüs sever Ediz Hun' un bir röportajında kaktüslerin yönü açısı değiştirilmemeli hep aynı şekilde durmalı aksi takdirde kaktüsün bütün sistemi allak bullak oluyor diye okumuştum.Bu nedenle ilk işim saksıları kalemle işaretlemek ve saksıların hepsini aynı yöne ayarlamak oldu.Daha sonra aldığım kaktüsleri ve yeşeren kaktüs tohumlarınıda aynı şekilde işaretledim ve hep aynı yöne bakacak şekilde duruyorlar.Bu sayede alıp incelemelerde yer değiştirme masa örtüsü değiştirme vs. işlemlerden sonra tekrar yerine konulduğu zaman tam eski yerine koymak mümkün olmakta.Bu husus öyle sanıyorum ki çiçeklenmedede çok önemli.Belkide açısı yönü değiştiği zaman bitki yeni pozisyona göre ataptasyonla uğraşmaktan çiçek üretmekle uğraşamıyor olabilir..Ne zamandırda geçen resmini koyduğum gymnocalycium baldianum kaktüsüm büyüdükçe hafif eğildi.Bende düşünüyordum acaba niye eğildi diye çünkü kaktüsleri saksıya dikerken ortalamaya ve düzgün dik duracak şekilde özellikle dikkat ederek dikiyorum.Bu nasıl böyle oldu niye yamuk büyüdü acaba saksısını biraz büyütüp yeniden düzgün mü diksem diye ara ara düşünüyordum.Bugün yabancı bir kaktüs sitesinde bazı kaktüsler güneye ve güneybatıya eğilme eğilimi gösterirler böylece dikenler çöl güneşinden bitki vücudunu daha iyi koruyabilirler ve iyi çöl gezginlerinin kaktüsleri tanıyarak pusula olarak kullanıp yönlerini bulabildikleri bilgisini okudum.Gerçektende kaktüsüm doğal olarak güney batı yönüne yönelmişti.Dolayısıyla kaktüsümü ellememeye ve herhangi bir değişiklik yapmamaya karar verdim.Saksılarımı işaretlemem nedeniyle kaktüsler kendilerini bulundukları pozisyona uygun olarak geliştiriyorlar..

Eklenen Resimler

Düzenleyen namtha : 19-08-2017 saat 09:42
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön