View Single Post
Eski 15-08-2017, 15:57   #78
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Burası chat odası değil. Hakemli dergide yayınlanmış akademik makaleden alıntı yapıyorsanız, sorulduğunda makale özetini de sunmanız beklenir. Ancak makaleyi kendiniz de okumadığınız için ne katalog bilgilerini verebiliyorsunuz ne de sorsam özetini çıkarabilirsiniz. Sağlıkla ilgili bir başlık altına kopyala/yapıştırlı, cafcaflı sözlerle bezeli magazinsel paylaşım yapmak kime ne yarar sağlıyor? Ancak sorduktan sonra, o da kenarından dolanarak birtakım kaynaklar göstermişsiniz.

- Konferans bildirileri
- Popüler bir doktorun hazırladığı youtube videoları
- İnternet makaleleri
- Blog yazıları
- Gazete haberleri
- Hakemli olmayan dergilerde yayınlanmış bilimsel makaleler

ve benzerlerinin bilimsel hiçbir geçerliliği yoktur. Yukarda alıntıladığınız International Journal of Cancer gibi hakemli dergilerde yayınlanan makaleler dikkate alınması gereken önemli bilimsel çalışmalardır ama bunlar da kanıt değildir. Aynı deneyi yapan doktorlar bir süre sonra başka bir deneyle bir önceki söylediklerinin yanlışlığını gösterebilir. Bilimsel çalışmanın devinimi bu.

Murat Kınıkoğlu'ndan tekrar bahsetmişsiniz. Anlaşılan bu doktorumuz, Youtube'u seviyor. İyi bir doktor da olabilir ama bu videolar neyi kanıtlıyor? Bakın şurda bir "EN SAĞLIKLI KALP TSİMANE YERLİLERİNDE" başlığıyla bir klip yayınlamış:

Klibin içerik açıklamasını da aşağıya aynen aktarıyorum:

Bitkisel beslenmeyle kalp krizi riski ortadan kaldırabilirsiniz. Hayvansal besin tüketimi son derece sınırlı olan Tsimane yerlileri kalp krizi geçirmiyorlar.

Yani diyor ki, Tsimane yerlileri çok az olsa da hayvansal besin tüketiyor. Niye? Acaba eczanede satılan haplardan, iğnelerden kullanmayıp B12 ihtiyaçlarını hayvansal besinlerden karşılıyor olabilirler mi?

Şimdi siz konuyu getirdiniz yumurtaya kilitlediniz. Benim sorduğum soru yumurtayla ilgili değil ki. Sorduğum soru açık:

Burda doğal beslenmeyle ilgili mesajlar yazıyorsunuz ama B12 takviyesiyle ilgili önerdiğiniz hiçbir ürün doğal değil. Hap ve iğne kullanmayacaksak, B12 ihtiyacımızı hangi doğal kaynaklardan karşılayacağız? Yumurta kanser yapıyor diye yemeyelim, tamam. Örneğin süt kanser yapıyor mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bakın beyefendi yapmadım evet, buyurun siz yapın.
Burada bulunan insanlar bilim adamı mı ki ben onlara bilimsel makaleler ve kanıtlar sunayım.
Burada bulunan insanların anlayacağı dil sevgili hocamız Dr.Murat KINIKOĞLU'nun dili , videolarını sundum.
Okuyup bilimsel özetler sunmak zorunluluğum yok.
Bu agresyon ve ajitasyonla siz benim sunacağım herşeye muhalefet edeceksiniz nasılsa,
neden kendimi sizin için yorayım, siz bir zahmet sağlığınızı korumak için araştırın.
Çiğnenmiş hazır lokma beklemeyin, bilim parmağınızın ucunda, ulaşın.
Ben çalışan bir insanım-8 saat, 1 saat ulaşım etti 9 saat.
Geri kalan zamanımda sizi veganlığa ikna etmek için uğraşmıyacağım.
Olmayın siz zaten vegan Böyle iyisiniz.
Ben ışık tuttum, aydınlanmak isteyen aydınlanmanın yolunu bulur, istemeyen de ışığı söndürmek için uğraşır durur.
Dünyanın tüm rezervleri tükendiğinde zaten herkes mecburiyetten vegan olacak.
İneklerle bir damla su ve bir soluk temiz hava için yarıştığınızda " keşke bu kadar inek" olmasaydı dersiniz.
O güne kadar kibrinize doymayın.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön