View Single Post
Eski 12-08-2017, 10:53   #8
yusufgencer
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2017
Sayın Tarku öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür edeyim ardından sitemimi dile getireyim ben üretici bölge de komisyonculuk yaptım ve kendimde üretici idim yazdığımı okurken dikkat etmemişsiniz zannederim seracılık yaptım dedim bahçecilik yaptım demedim o yüzden sıkıntı yaşanabilecek evdeki hesabın çarşıya uymayacağı yerleri biliyorum ama bahçecilikte pratiğim yok .üretmenin bu ülkede sıkıntı olduğunu anlatmıştım daha basit şekilde yine anlatayım mesela 200 ml bir kutu kola satış rakamı 1 tl diyelim; üretim işçilik nakliye aradaki bati karları reklam giderleri hepsi hesaplanarak bu ürünün 1 tl lik son kullanıcı fiyatına raf etiketine ulaşılıyor dolayısı ile bu cola üreten firmanın ürettiğinden zarar etme şansı yok ama tarım öyle değil komple bir kumar .yıllar önce 25 dönüm karpuz ektik sadece damlama sistemine 15000 tl para ödedik çıkan hasat 5000 tl tuttu ben bunları gayet bilincindeyim
eğer bu işe girersem ağaçların meyveye oturmaya başladığı zaman bahçe yakınına soğuk oda da düşünüyorum ve işleyip depoya koymayı düşünüyorum fasılalı ekim ve fasılalı hasat yapmayı düşünüyorum. sadace biraz pratik ve yoğunlaşma gerek ****** hatalarda olucak hata yapa yapa öğreneceğiz yoksa amerika da 300-500 dönüm tek bahçeler var
çok yakinen tanıdığım ihracatçılar var bazen çekmese bile karşıda satılmasa bile çiftçi mağdur olmasın diye mal alırlar olursa bu paraya versin derler ya satmazsınız ya mecbur verirsiniz .siz zannediyor musunuz ki Rusya'ya giden her tır kati satış hiç bir sebze ve meyve tır kati satış değil pazara satılmaya gidiyor ne tutarsa bazen bozulup dökülür bazen çılgın paralar toplar inanılmaz kumar iç yüzünü bilsen bu tam ir çılgınlık dersin ama malesef durum bu
halcilik hafif meşref ya da yattığı yerden para kazanılan bir iş değil kolay para kazanılıyor diye yaftalamanız hoş değil alıp satmak bir ticarettir neden tanesi 5 usd ye mal edilen ama 100-150 usd ye satın aldığınız bir nike ya da adidas ayakkabıyı sorgulamıyorsunuz da hemen komisyoncular kolay para kazanıyor diyorsunuz ama algı bu medya sizi böyle yönlendiriyor
bakın size yine örnek vereyim 1 kg domates i 1 tl ye aldığıızı far edelim depo + işçilik +ambalaj + nakliye + komisyon ve vergiler bu saydığım masraflar da en az domatesin kg tutarı kadar bunlardan kimsenin haberi yok ya da bilmek istemiyor arkasından haberler de antalya da 1 tl istanbul da 4 tl diye haberler çıkyor bakıız sadece 1 karton kutu 5 kg alır ve karton ku 1,5 tl buda demektir ki 1 tl lik mala kg da 0,30 kuruş biner bunlar ciddi rakamlar .
malesef bu olumsuz algıların yıkılması lazım özellikle türk sebze meyve ihracatçıları kati satış yapamaz pazara mal gönderirler o da kadir kısmet işi

yine de fikirler için sağolun badem ve cevize de kayılabilir bahçe faaliyete girince aralara bal kabağı da düşünüyorum kireçleyip saklanınca karanlık bir odada bayağı dayanıyor 3-4 yılda bir oda çok güzel voleyi vurabiliyor

yusufgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön