View Single Post
Eski 09-08-2017, 13:33   #1
yusufgencer
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2017
Arrow Ticari amaçlı kiraz bahçesi için fikirler.....

merhaba
Değerli arkadaşlar 2 yıl öncesine kadar meyve ve sebze komisyonculuğu işi ile ilgileniyor ve aynı zaman da 46 dekar alanda örtü altı seracılık faaliyeti gösteriyordum. Rusya ile yaşanan uçak krizi ve arkadaşlarıma verdiğim yüklü miktardaki hatır çekleri sonucu faaliyetleri bırakmak zorunda kaldım lafı uzatmayayım anlayacağınız bir şekil de tarımın içerisinde idim.
ilerisi için Isparta dolaylarında 50 ila 100 dönüm arası ticari amaçlı kiraz bahçeciliği yapmayı düşünüyorum aslında konuyu daha da açmam gerekirse çalıştığımız zamanlar da sera işeri babama ait hal bana ait şekilde iş bölümü yapıyorduk
yaptığım araştırmalar sonucunda benim şahsen vardığım kanı eğer örtü altı seracılıkla kıyaslayacak olursak bahçeciliği modern yüksek yanları cam üzeri plastik serayı kurmak toprağı hariç 35-40 bin tl arası bir maliyet içerir.
bugünün şartlarında dönüme 2500 fide dikersiniz, 1 fide den maksimum 4 kg ürün alınır satış garantisi yok. fidesi bitki beslemesi tesis yatırımı falanı filanı derken sıkıntısı büyük velhasıl bahçecilik örtü altı üretime nazaran daha az yatırım maliyeti içeriyor 1 dönüm sera maliyetine çok daha büyük (metrekare anlamında) üretim tesisleri kurmak mümkün
bir de tecrübe ile sabit yıllarca ihracatımızın % 85 i Rusya yaş sebze ve meyve de ve ben hiç kiraz ın yasaklı ürünler listesine girdiğini ne gördüm ne de duydum.yanlışım yoksa kiraz üretiminde Amerika dan sonra ikinci sıradayız ve nüfus artışına oranlarsak daha uzunca bir süre ihraç bakımından aranacak ve önü açık olacak bir ürün gibi duruyor
bildiğim kadarı ile dönüme bodur 80 ağaç ekiliyor ağaçlar meyveye bindiği zaman ağaç başı 50 kg kalite ihracata gidecek ürün alsan dönümde 4 ton ürün yapar. 50 dönüm bahçe olsa 200 ton yapar ve ben son 10 yıldır 5 tl nin altını duymadım (yanlışım varsa düzeltin) valla ne yalan söyliyeyim deli para.
daha bunun 150-200 ton da başaltı kalite suluk falan filanı çıkar onlarda belli masrafları alsa para kazanır ve bana göre seracılıkdan daha karlı ama ağaçların meyveye binmesi içinde beklemek gereken bir zaman var biraz valörlü bir iş seracılığa göre
imkan kısıtlı olduğu için yüzeysel tanımlamalar ve fizibiliteler yazdım sayfalarca yazıp çizmek okuyucuyu da sıkabilir diye düşündüm olumlu olumsuz eleştiri fikir yanlışım varsa düzeltmelerinizi beklerim konuyu yeşillendirirseniz sevinirim

saygılarımla teşekkürler

yusufgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön