View Single Post
Eski 03-08-2017, 15:18   #25
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
"Seralarda domates üretimi en erken 15 Ekimde başlamaktadır. İlk döllerde hormon kullanılacağı için 15 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında çıkan domatesler hormonludur. Tek dikimlerde ise 20 Aralık ile 15 Şubat arasındaki dönemde havalar soğuk olduğu ve çiçekte yeterli polen oluşmadığı için hormon kullanma zorunluluğu vardır. Bu durum 10 Nisan ile 15 Mayıs arasındaki dönemde hormonlu meyve hasat edilmesi anlamına gelmektedir."

Bu yazı 1. sayfadan alıntıdır.
Yazılanlar hala geçerli mi acaba?
Pazardan küçük uzun tip domates aldım, yemesi güzel.
İçinde çekirdek yok, hormonlu anlamına mı geliyor?
Biraz üzerinden zaman geçmiş ancak cevap verilmemiş,domates ekim tarihi mesela alanya'da 25 temmuzda başlar ilk döller hormonlu diye bişey yok tamamınıda hormonla yapabilir,çiftçiye bağlı bir durum biraz daha geç ekip arı kullanabiliyor ancak erken ekim tercih etmelerinin sebebi mesela alanya bölgesinde domatesin arkasından soğuk zamanlara denk getirmeden salatalığın gelişimini sağlamak e bunun içinde arı kullanamıyor serada çünkü sera içerisi 50-60 dereceyi buluyor ağustos içerisinde,biraz daha geç dikse hiçbir sorun yok
Arı kullanımında kısıtlayıcı durum arıların çok sıcaklarda ve soğuklarda çalışmama isteği ve çiftçilerin erken ekip erken satma isteği ki hiçbir garantisi yok erken çıkarınca iyi paraya satılacağı yönünde ya da ikinci ekimin erken ekimde iyi para eden döneme geleceği yönünde sadece bir ön sezi...
Domateste hormon kullanımına devam ediliyor salatalıkta hormon kullanımı olmasada yüksek oranda gübre kullanımı nitrat birikimine sebep oluyor meyvede hayvansal aminoasitler vs salatalıkta esas problem pestisitlerin yoğun kullanımı ve hasat sürelerine dikkat edilmemesi,çiftçi istediği ilaca yasak bile olsa çok rahat ulaşabiliyor ve benim düşüncem çok fazla bir denetimin olmaması.Bu yıl tuta populasyonu çok fazla ve birden fazla ziraii ilaç karıştılıp kullanım çok yoğun.
Patlıcanda sivride fazla kullanılmıyor ancak topan patlıcanda kış döneminde çok yoğun kullanımı var.
Bunun dışında çilekte de kullanım söz konusu,tabi bu hormon diye bahsedilen ürün gibberellik asit değil daha farklı kimyasallar...
Çiftçinin ve bayinin üzerine bazı konularda gidilmediği sürece ve daha düzgün işleyen bir denetim sistemi bulunmadığı sürece çiftçiye güvenmek hata olur bu işi çiftçi ve bayi vicdanına bırakmamak gerekiyor.Bu her işte böylede neyse.Sen ihraç ürünlerinde denetim yap kendi vatandaşının yediği ürünler ilaçlımı nedir belli değil ya da baştan savma.Şimdi de çiftçinin bayinin uygulayıcının imzalayacağı bir defter var,ne kadar saçma bir uygulama çiftçi bu defteri elinde gezdirmiyor bırakıyor bayiye bayi kendisi dolduruyor,ne oldu denetimi.Zaten bayi yasaklanmış ilaçları bile çok rahat el altından satabiliyor.Çiftçinin ne ilaç attığına satım aşamasında müdahale etmeyeceksin çünkü boş o defter işleri boşuna ekonomik külfet,madem bu işe kafayı koydun her hale laboratuar kurup tek tek numune alacaksın bak bakalım on tane ilacı karıştırıp atabiliyorlarmı ürünlerini gelip söktüklerinde.Sadece yasak ilaçlar tespit edilse baya yol alınır,mesela nematod için nemacur isminde ilaç var ve domateste 90 gün süresi var kullanımdan sonra ve sistemik bir ilaç,sen bu ilacı 35-40 günde toplanan salatalıkta kullan oldumu bu şimdi bu denetlenmiyor malesef üzülerek söylüyorum pazarda halde satılan ürünlerin çoğu yenilmez yani denetimi yok,ilaç kalıntısı olabilirde olmayabilirde hormon zaten kesinlikle bir denetim söz konusu değil...çekirdeklere gelince hormon olup olmadığının göstergesi değil.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön