View Single Post
Eski 27-07-2017, 19:37   #148
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu çiftçilik artık çok zor beyaaa
Önce ekmekler, sonra insan karakterleri ve son olarak ta iklim bozuldu bu yüke dayanamayıp...
Bugün nergis soğanı kargolarını göndermek için Biga'ya gitmiştim..saat 3 sıraları bir yağmur..bir dolu sormayın..baktım herkes facebook'a koyacak malzeme bulmuşçasına kameralara fotoğraf makinalarına sarılmış harıl harıl çekim yapıyordu..tabi, heriflerin tarlada ekini, bayırda zeytini yok ki bir ara her taraf bembeyaz oldu..işte o anlarda bizim köydeki zeytinlerin acıklı halini hayal etmeye başladım..içimden '' eğer aynı dolu zeytinlere de yağdıysa bırakın zeytin tanesini yaprak bile kalmaz ağaçlarda'' diye düşünüp , kocaman emeklerim havaya gitti bu yıl diye içim cızzz etti..
Neyse döndüm köyden..hava biraz müsaade edince vınn çıktım fidanlığa..yerdeki tombul tombul zeytinlerin doludan yaralanmış hallerini görünce gerçekten suratım kapkara olmuştur kahırdan..
Tümünü şöyle bir dolaştım keşif için..Allah'tan Biga'da gördüğüm dolu buraya düşmemiş..%4-5 zarar var yani..Neyse dedim içimden..nasıl olsa dallar tane bolluğundan neredeyse yere değecek, ya günahlarımızın faturasını ödedik, ya da malımızın zekatını verdik Yaradan'a diye teselli ettim kendimi..
Sebze bahçesinin içine pek girmedim..koca koca domateslerin son hallerini görmek istemedim..fakat kabak, hıyar yapraklarında kocaman dolu yarıklarıyla gözgöze gelip limon yemiş surat gibi çıkıp gittim fidanlıktan

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön