View Single Post
Eski 26-07-2017, 12:38   #2231
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Ağaçlar yetişkin su sıkıntınız yok herhal de nasıl bir sulama yöntemi kullanıyorsunuz.
Valla 17 sene önce buraya zeytin dikeceğimi söyleyince, köyde gülüştüler ve belki de ''Allah'ın delisi..manyak'' bile demişlerdir..çok ama çok fakir, kist dediğimiz yapıda, yazın kuruduğunda beygir bağlamak için kazık çakılamıyacak sertlikte bir topraktı..patlatmalarla sürekli toprağı derinlemesine yırtarak, kepçeyle fidanlar için geniş ve derin çukurlar açarak, toprağı iyileştirmek için yeşil gübrelemeden tutun, otları biçerek malçlama ve humat-leonardit uygulamaları dahil çok gayret ettim..

Tepedeki toprak ancak bu kadar olabiliyor, 30-40 fidanım hala cüce sayılır ama 140-150 fidanım iyi bakılırsa 50-60 kilo zeytin verebilir boy posa ulaştı..

Fidanlıktaki kulübede şebeke suyu var..çiçek tutumundan itibaren genelde 4 kez sulama yapıyorum..boydan boya çift hortumum var..sağlı sollu iki hortum arasında gidip geliyorum..her fidanda 20 dakika kadar beklersem 200-250 litre su veriyorum..iki hortumla saatte 6 fidan sulanıyor..yani 30 saat nöbet bekliyorum başlarında sulama için..sulama biterken son bir iki dakika önce Gübretaş'ın potasyum nitratından 10-150 gram+ humat+ denizyosunu bazen de mikro besin veriyorum tane büyütmek ve dökülmemeleri için..

Her fidanın sağında ve solunda meyilli fidanlıkta yağmur sularının pardır küldür aşağı gitmemesi için V şeklinde karıklar var..hortumla sularken birinci kez sağdaki karıktan su verirsem bir dahakine diğer karıktan su veriyorum..
Karıklar dar..su verdiğim karık uzunluğu ağacın tacına göre 2-2.5 metre uzunluğunda olabiliyor..su yüzeyde yayılmadan dar karıktan hızla aşağı emiliyor..birkaç saat sonra çapa veya çepin ile karığın üstünü buharlaşmayı önlemek için kuru ot-yaprak kalıntılarıyla kapatıyorum..
Zor zahmetli işler..ama yapmayınca da olmuyor..bu kurakta tanelerin yarıdan çoğu önce buruşur sonra dökülür gider..

Düzenleyen pria : 26-07-2017 saat 20:45
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön