View Single Post
Eski 24-07-2017, 13:25   #63
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Kusura bakmayin zhejiangesislerim oldugu icin canim sikkindi ve bu ruh halinde icimden yazmak gelmedi.

Buradan yardimlari icin tekrardan sn.doku kulturucuye tesekkur etmek isterim.

Bitkide siyahliklar baslamisti.Bunun sebebi hava sicakligi, nem ve ayni zamanda benim gec kalisimda etkili oldu. Bitki daha protocorm seviyesinde oldugu icin bu tarz yavrularda pestisit fungisit kullanmamiz sakincali, dolayisiyla kendileri plant preservative mixture gondermisti. Bu karisim 5,4 - 6 ph arasinda etkili olabileceginden bu dengeyi saglamak icin ph olcum cihazi, ph yukseltmek icin potasyum hidroksit ve dusurmek icin fosforik asit kullaniyoruz.Cozelti kendileri tarafindan Magnezyum nitrat ve magnezyum klorür ile stabiliz edilmis,bir litre su icin 1-1,5 ml sekilde kullanimi gerekiyor. Protocorm gibi kucuk orkidelerde gerekli bir prosedur dolayisiyla orkideyi tohumdan buyutmeyi dusunmuyorsaniz (bence dusunmeyin ben paraya kiyip buyukcene alacagim sanirimvakti gelince) bu urune gerek yok sanirim.
Sn.doku kulturcu'yle mesajla iletisime gectigimde aldigim bilgiler bunlardi.Kendisinden yardimini esirgemedigi icin tesekkur ederim.Atladigim bir husus varsa belirtirseniz cok sevinirim. Bu ise bir sekilde denemek isteyen,ya da benim gibi denemek zorunda kalanlar icin sitemizde bir kaynak olur umarim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön