View Single Post
Eski 21-07-2017, 10:43   #24
coskunahm
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Deneme için yapacağımız bağ evinin kendimce yaptığım çizimleri ve bilgiler aşağıda:
Name:  IMG_4362.jpg
Views: 430
Size:  38.8 KB
Name:  IMG_4363.jpg
Views: 453
Size:  33.0 KB
* Mutfak+oturma odası, yatak odası, banyo+tuvalet şeklinde 1+1, 36 m2'lik bir yer olmasını planlıyoruz.
* Su tesisatını mümkün olan en kısa alanda yapabilmek için (çünkü saman evin en büyük düşmanı su/rutubet, bu riski azaltmak istiyorum) lavabo, tuvalet, duş gibi alanları yanyana koyduk. Lavabo ve mutfaktaki yıkama evyesinden gelen gri suyu klozette kullanacak, fazlasını da drenajla birlikte gri su sistemine bağlayacağız.
* Mutfaktaki kirli evyeden ve tuvaletten gelen siyah suyu sızdırmalı foseptiğe bağlayacağız.
* Duvarlar saman balyasından, yığma türünde (load bearing) olacak. Duvar kalınlığının balya+sıva şeklinde yaklaşık 50 cm olacağını düşünüyorum.
* Zemin toprak (earthen floor) olacak. Toprak zeminin cilası için uygun fiyatlı doğal (kaynatılmış) bezir yağı bulamadım maalesef. Bu konuda yardımcı olabilen çıkarsa çok sevinirim. Yoksa sentetiğe mecbur kalacağım sanırım.
* İç mekan duvarlarında alçıpan kullanmak niyetim var.
* Banyo-tuvalet duvarlarında becerebilirsek tadelakt uygulaması yapmak istiyoruz.
* Bir de termal kütleli roket soba (rocket stove mass heater) denemek istiyoruz.
Name:  IMG_4364.jpg
Views: 495
Size:  24.4 KB
* Çatı sivri tepeli, üçgen (gabled) şeklinde olacak. Güneş enerjisinden azami istifade edecek ve kışın kar yükünü asgari taşıyacak bir açıyla çatacağız. Ayrıca kışın termal kütleyi ısıtacak, yazın ise doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde çatının ucunu uzatacağız.

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön