View Single Post
Eski 19-07-2017, 01:38   #44
Jezebel
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Bakış açınız farklı.
Zaten çoğunluk et yiyor, sizin savunduğunuz şey genel olarak kabul görmüş neredeyse "dogma"
Hal böyle olunca merak ve sorgulama saf dışı kalıyor.
Babanız, anneniz, abiniz, büyükleriniz böyle yaptığı/söylediği için doğru kabul ettiğiniz şey.
Ama doğru değil , olmak zorunda da değil.
O an "doğal seleksiyon" dedim ama eğer genel trend veganlık yönünde olursa üretilen hayvan nüfusu "arz/talep " dengesinden dolayı azalacak .
Doğal seleksiyona gerek kalmayabilir.
Bakınız 1-2 yıl önce kimse Kinoa, Greçka, Chia, Amarant tohumu nedir bilmiyordu.
Veganlık, vejetaryenlik trendleri arttıkça şimdi A101 de bile Chia tohumu bulabiliyorum.
Örf, adet, anane deyip et yemeği desteklemek işin kolayı.
Geleneksel kabulleri sorgulayın biraz.
Neden ?
Merak edin, sorgulayın.
Bu insanlar dumanı üstünde ızgara/balık /tavuk yemek varken neden sebze, baklagil, meyve yiyorlar?
Akıllarından zorları mı var?
Neden orta yaşlı bir hanım gecenin bu saatinde numaralı gözlüğünü takmış cep telefonundan bu satırları yazıyor? ( sayın hırsız laptopumu çaldı)
Uzun yıllar et veya kıymaya dokunmaktan hep tiksindim.
Katıldığım otopsi ve kadavra çalışmalarındaki cesetlerden bir farkı yoktu çünkü.
Herkes yiyor deyip duygularımı bastırdım. Küçük oğlumu da 20 yaşına getirince isyan bayrağını çektim . Benden bu kadar.
Vejetaryenliği, veganlığı bile zor sindiren bir topluma aslında daha fizyolojik olan ,Raw food, beslenme tarzını nasıl anlatacağım,?
Insanlar mağradayken ateşleri ve çiftlik hayvanları yoktu.
Anane dendi ya , en eski anane bu et,süt,yumurta yoktu işin başında.
Yani insan fizyolojisi yüksek protein içeriği olan besinleri ne sindirmeğe ne de metabolize etmeğe uygun değil.
Düşünün , merak edin, sorgulayın. Benim yazdıklarımı olduğu kadar kendi doğru bulduklarınızı. Doğru olmayabilirler , doğru değiller.
Kuru fasulye pilavdan bahsetmişsiniz .
Haftada bir bile yemem, 5 renk salata ve 3 çeşit baklagi içeren öğünlerim var.
Canın boğazdan geldiği kabul gördüğü bu toplum.30 yıldır sağlık sektöründeyim. " şunu yeme, bunu yeme" dediğimde " ama çok seviyorum" diyorlar. Yani damak tadlarını sağlıklarına tercih ediyorlar.
Böyle olunca insanların zekalarında şüphe duyuyorsunuz , terazinin bir tarafında sağlık, öbür tarafında damak tadı var. Kişi damak tadını tercih ediyor.
Genel kabulü savunmak çok kolay, ama mutlak doğru diye bir şey yoktur.
Savunduğunuz statüko mutlak doğru olsaydı kanser, obezite,kalp damar hastalıkları çok çok azalmış olurdu. Ama kat ve kat artmış durumda.
O yüzden merak eden ve sorgulayan kişilerin yapması gereken şey araştırmak.
Bakın kabul görmemeyi, alkış tutulmamayyı , beğenilmemeyi, eleştirilmeyi, yargılanmayı göze alıp gecenin bu saatinde bu yazıyı yazıyorum.
Bundan bir çıkarım olabilir mi ?
Benim dediğimi doğru kabul edin demiyorum, oturun araştırın sorgulayın.
Bize çok yalan söylüyorlar.
Sevgi ve sağlıkla kalın.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön