View Single Post
Eski 17-07-2017, 00:35   #5
birnefestoprak
Ağaç Dostu
 
birnefestoprak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-07-2012
Şehir: Ankara/Morgantown
Mesajlar: 2,779
Kendi köyünde ömür boyu kendi atalık tohumlarını yetiştirip bunlardan her sene, sonraki sene ekmek üzere, tohum alan bir köylüyü düşünün. Her sebze çeşidinden onlarca çeşit yetiştirmez. Bir salçalık bir yemeklik domates, bir balkabağı bir yaz kabağı, bir hıyar vs. eker. Hal böyle olunca bunların birbiriyle çapraz tozlaşma ihtimali yok.

Şimdi bizim burda yaptığımızsa birçok farklı yöreden gelen tohumlardan aynı anda talepte bulunmak. Çoğu üye, tohumları evinin bahçesinde yetiştiriyor. Çok sayıda heyecen verici renklerde, desenlerde ve lezzetlerde ve birden fazla kabak, birden fazla karpuz, birden fazla kavun vs doğal olarak dip dibe yetiştiriliyor. Eğer bunlardan tohum alınmayacaksa sorun yok ama aynı zamanda etkinliğin devamlılığını sağlamak açısından herkesin yetiştirdiği kimi ürünlerden bir miktar tohum alması da bekleniyor.

Bunun yanında eğer bahçenizde bir yaz kabağı, bir bal kabağı ve bir kestane kabağı yetiştirirseniz hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Bunların üçü birbiriyle tozlaşmayacak. Hepsinden saflık sorunu yaşamadan hem tohum alabilirsiniz hem de afiyetle hasat ettiğiniz meyveleri yiyebilirsiniz. Bahçeyle hobi amaçlı uğraşan biri için yeterli değil mi sizce?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhank Mesajı Göster
mesajdaki mesafelere baktığımda benim saf tohum elde etmem neredeyse imkansız, 400 m2 bahçeye 10-15 biber türü ekiyorum, saf tohum elde etmem neredeyse imkansız, ancak tek tür ekersem sağlayabilirim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön