View Single Post
Eski 14-07-2017, 09:49   #114
metcelikhan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Bilgi paylaşımında bulunmak istedim. Sizlerinde bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygıdeğer Tarım Bakanlığı Genel Müdürlüğümüz Isparta ilinde satılan Kiraz fidanlarından büyük bir kısmı toprak ile buluşmayı müteakip sağlıkllı ve sorunsuz bir şekilde büyümekte iken 3 yıl sonrasında sebebsiz ve ani bir şekilde kurumaktalar. Aynı bahçedeki diğer yaşıt fidanlarda herhangi bir sorun bulunmaz iken bazı satış noktalarından (şahıs bazında) alınan kiraz fidanları istisnasız hepsi kuruyorlar. Bunun sebebinin aşılama yapılan fidenin ormanlara dikimi yapılan dağ kirazı olarak adlandırılan fidelere aşı yapılmış olmasından kaynaklandığını tahmin etmekteyiz. Bu soruna sebeb olan fideler normal kiraz çekirdeği olmayıp farklı bir tohum özelliği sergilemekte ve kiraz cinsi sadece kendi öz çekirdeğine yapılan aşıları kabul etmektedir. Fidanların Aşılama faaliyeti tutarlı bir durum sergilemekte ve azami 3 yıl sorunsuz sağlıklı büyüme göstersede ilginçtirki bu süre sonunda ani bir şekilde kurumakta ve ölmektedir. Diğer illerimiz hakkında herhangi bir malumatımız olmamakla beraber Isparta ilinde binlerce vatandaşımızın maddi zararları ile beraber emekleri boşa gitmektedir. Bakanlığımızdan ve Genel Müdürlüğümüzden sorunun çözümü için yardım talep etmekteyiz.
ISPARTA 507 755 68 43
7.7.2017
Sayın: 03.07.2017 tarihinde Yeşil Masa’ya yapmış olduğunuz istek başvurusu incelenmiştir. İlimizde Sertifikalı Fidan Üreticileri ürettikleri Kiraz fidanlarında klon anaç olarak MaxMa Delbard 14/Brokforest, SL 64 ve Mazzard F 12-1, tohum anacı olarakta Mahlep (İdris) ve Kuş kirazı kullanılmaktadır. Bu anaçlarda Bakanlığımızın Tescil listesinde yer almaktadır. Bu anaçlar üzerine aşılanan kiraz çeşitleri ise denenmiş ve Bakanlığımızca tescil edilmiş çeşitlerdir. Fidan üreticilerimiz kayıt altına alınarak, Vejatasyon süresi boyunca fidanlar kontrol edilerek sertifikalandırılmaktadır.Tekniğine uygun olarak yapılan yetiştiricilikte Müdürlüğümüze söz konusu şikayet ile ilgili herhangi bir bildirim yansımamış olup, sorunun kültürel işlemlerden kaynaklanabileceği varsayılmaktadır. Söz konusu dilekçenize istinaden araziden numune alınarak gerekli araştırma yapılacaktır. Bilgilerinize rica ederim

metcelikhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön