View Single Post
Eski 14-07-2017, 10:41   #85
MeyveliTepe
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,939
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Merhaba, benim bahçem Çanakkale'de 4 tarafındaki yollara 100 mt, köydeki evlere 100 mt ve denize 400mt yakın, hiçbir yerinden yol geçmiyor ve tapuda meyve bahçesi olarak geçiyor. Bu şekilde yolu olmasa bile meyve bahçesi niteliğinde bir arsaya ev yapabilir miyim?

Bu soruyu resmi bir başvuru ile Çanakkale İl Özel İdaresi, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü'ne sormam gerektiğini öğrendim. Fakat şöyle bir sorun var ki; oraya soruyu sorunca arsaya imar izni verilirse, park yol gibi terk edilmesi gereken alanlar da ortaya çıkabiliyormuş... yani arsanın mt2 olarak küçülme ihtimali var.

Ayrıca Çanakkale seneye Büyükşehir olacaklar listesine alınmış, Büyükşehir olursa şimdiki köy, mahalle olacak. şimdi mi müracat etmeliyim, mahalle olunca mı? yani eğer büyükşehir olmadan müracat etmem gerekiyorsa geç kalmadan müracat edeceğim, ama mahalle olunca müracat etmem gerekiyorsa 6 ay daha bekleyeceğim...
Arazinizin yolu varsa bina izni verilir diye bir şey yok ama yolu yok ise mevcut mevzuata göre izin verilmeyeceği çok açık. Mevzuata göre diğer tüm şartlar sağlansa bile 25 metre yol cephesi (bazı yerlerde 12,5 mt diye uygulanıyor) yok ise net olarak ruhsat vermiyorlar. Bu yüzden deneyeceğiniz bir şey varsa hemen deneyin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön