View Single Post
Eski 30-06-2017, 10:32   #11
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sn. Zekoş; burada yoğun yağış ve soğuk havalar, -ne hikmetse- ramazan ayı biter bitmez sonlandı.
Ben güncelleme yapmayalı yine dolular yağdı, büyük soğuklar gördük ancak bitkilerim -düşündüğümün aksine- zarar görmedi.
Tohumları çimlendirmede veya fidelemede neden başarısız olduğum konusunda da kendimce bir sonuca vardım:
Daha önceleri kullandığım "kokopit"in, kesinlikle uygun olmadığına -artık- kaniyim.
Kokopit ile fidelediğim bitkiler, bahçeye şaşırtmama rağmen felçli gibi; gelişim gösteremedi ya da öldü gitti.
Sonraki çimlendirmelerimden aldığım sonuçlar ise gayet iyi. Size de benzer şekilde kolaylık ve başarılar diliyorum.

Sn. Resulgur; söze giriş yapmadan, size de iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Öncelikli amacım, etkinlikte edindiğim tohumları çoğaltıp, sonraki senelerde paylaşabilmek.
Tohumdan bitki yetiştirmek benim bir nevi hobim. Çimlendirmek, gelişimlerini izlemek, ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak...
O yüzden, mümkün olduğunca hazır fide, fidan vb. almamaya gayret ediyorum.
Umarım şimdiye kadar korktuklarınız da başınıza gelmemiştir. İyi çalışmalar diliyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Sn. bahcedenn'den gelen Kilimanjaro White Marigold ile,
Sn. erkanbey'den gelen Yalancı Carolina tohumlarının -bir kısmını- çimlendirmeyi denemiş ve başaramamıştım.
08.05.2017 tarihinde, bu tohumlara ilişkin ikinci bir ekim yaptım.
Bu iki tür de, şu an gayet sağlıklı bir şekilde büyümekteler. Dün (29.06.2017) itibarıyla, saksılara alındılar.
Güneşli günlerle birlikte, gelişimlerinin hızlanacağını da düşünmekteyim:

Name:  ycbk.jpg
Views: 281
Size:  40.4 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Bugün (14.05.2017) çeri domates ve sarı akşamsefası dışındaki tüm tohumlar ile, yeni bir ekim daha yaptım.
24 gün sonra (07.06.2015) elde ettiğim sonuçlara ilişkin iki örnek;

Name:  domatesler.jpg
Views: 296
Size:  37.0 KB

Şu an bahçede, gelişimlerini mutlu bir şekilde sürdürmekteler.

Eh, şimdiye kadar haberler iyiydi. Bundan sonrası biraz olumsuz gbi...
Allah izin verirse; yarın şehir dışına, belirsiz bir zaman sonra da -duruma göre- yurt dışına gideceğim.
Şimdiye kadar yaptığım çalışmaları, bundan sonrası için aileme devrediyorum.
Umarım özen gösterirler ve böylece ben de, etkinlikte edindiğim tohumları paylaşma sevincini yaşayabilirim.

Yine güzel haberlerle dönebilmek dileklerimle...

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön