View Single Post
Eski 10-09-2007, 10:35   #26
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Sevgili HFZ

Öncelikle begonvilin çok güzel bir bonsai adayı, lakin şunu belirtmek istiyorum aslında bu yazacaklarımı atölye çaışmasında söyleyeçeğim, ama yine de belirtmek isterim.

Fidandan bonsai yapım çalışmasında göz ardı edilen bir ayrıntı vardır.
Buda işleyeçeğimiz **** çaışaçağımız fidanın neye benzemesini istediğimiz ve boyunun ne olması gerektiği.

Bu uzunluk köklerden en üsteki sürgüne göre bakılır.
Keshitsubuku: 7.5 cm bonsai.
Mame-bonsai: 7.5 -15 cm bonsai
Ko-mono-bonsai:15-30cm bonsai
chu-mono-bonsai: 30-60 cm bonsai
Dai-mono-bonsai: 60-120

Şimdi bunlar japonların koyduğu bir staddart.
Ezberlemeyede gerek yok, ama ölçüler bu.
Elindeki begonvil daha da mı kısaltmak istiyorsun, yoksa aynı boyutamı tutmak istiyorsun. Daha da uzamasını mı istiyorsun önemli olan bu.
Yani bu mart ayında dalları 4-7 cm geriden budayıp, köklerinde 1/3 budayıp ufak bir saksıya alırsan uygundur.
Ama dalları 2-4 cm geriden budayıp, kökleri düzenleyip aynı saksıya dikersen de uygundur.
Ya da dalları hiç ellemeden, köklere hiç dokunmadan, 1 ila 2 boy daha büyük saksıyada alman uygundur.
Ama dediğim gibi, sen öncelikle nasıl bir yok çizeceğini kendin belirliyeceksin.

Benim şahsi fikrime göre, ben şunu yapardım.
Ağaçı şu anda aldığım fotoğrafik referasnlarına göre, 30 cm civarı sayarsak.
2-4 cm geri budama yapar gereksiz, dalları temizler, bir kağıt üstünde ağaçın şeklini çizer, daha sonra mart ayı gibi köklerini açar, kök derinliğine göre kökleri uygun bir şekilde tarar, daha sonra ağacı sığ ama geniş bir alıştırma saksısında bir yıl daha üst ve alt yapısının şekillendirim. Önümüzdeki gelecek yıllar için de bir bonsai saksısına alırdım.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön