View Single Post
Eski 12-06-2017, 10:13   #228
istavrit59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2017
Benimde çileklerim çiçek açıp çiçekleri kuruyor. Toprağın tamamı neredeyse organik gübre. (hayvansal gübre olmayabilir)

5 kök kadar çiler vardı benzer şekilde. Kırmızı örümceklerden kurtulmak için tüm yapraklarını koparmıştım. Sonra küçük yapraklar çıkardı ve çiçel açmaya başladı. Ancak yapraklar büyümeye başlamasına rağmen çiçekler aynı safaguclu'de olduğu gibi kuruyor.

Çilek saksıda ne nazlanırmış arkadaş. Ananem bağda kiraz ağacı altına ekerdi yine büyürdü. Bayıra ekerdi olurdu. Açık alana ekerdi olurdu gölgeye eker olurdu. Kızarmamış beyaz renktekiler bile lezzetli olurdu.

Geçen yıl torfa ekmiştim. Deli gibi yaprak vermişti. Meyveleri minarel eksikliğinden eçiş bücüş ve acı olmuştu. Sonra bir arsadan bayağı killi bir toprak alıp torfa karmıştım. Sonra minik ama çok lezzetli çilekler vermişti. Bu sene gübreyle bile çilek alamadım.

Önce külleme vardı. Temiz fideleri farklı toprağa ektim.
Sonra kırmızı örümcek derdi yaşadım. Yaprakları kökünden budadım. Kökleri çıkarıp bir güzel çeşmede yıkadım. Sonra temiz toprağa ektim.

Ama şimdi de çilekler çok güzel çiçek açıyor. Hemen ardından kuruyor.

Saksıda çilek yetiştirmeyi bir türlü öğrenemedim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Resimini de yükledim, yaprakları ve çiçekleri çok oluyor ancak çiçeklerin bir kısmı kuruyor. Meyvaları da çoğunlukla küçük oluyor.

istavrit59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön