View Single Post
Eski 02-06-2017, 15:20   #48
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın pinp-up ve saleri; benim bahçemde sebze yatakları yok ancak bahçemin tamamı yerden 1 metre yükseltilmiş durumda bu da bahçenin tamamını yükseltilmiş sebze yatağı konumuna getiriyor içindeki toprak ilk zamanlar berbattı ve zamanla humus ve hayvansal gübrelerle az da olsa adam ettim ancak benim düşünceme göre toprak harika bir konuma gelebilmesi için en az 7 sefer işlenmesi oradaki mikroorganizma yapıları oturması gerekiyor ve bu zaman diliminden sonra toprak kazandırmaya başlıyor..

Gelelim sebze yataklarına; beton, tahta ve ya ne olursa olsun kullandığımız malzemelerle yapmış olduğumuz sebze yataklarının yerden yüksekliğini abarttığımız da su tutma kapasitesi azalıyor kışın hemen soğuyor yazın ise hemen ısınıyor ısı artış ve düşüşlerinde toprak ısı alıp kaybediyor ve toprak rüzgara maruz kaldığında sürekli bir şekilde ısı alıp vermesiyle ne topraktaki organizmalar yaşamları doğru düzgün idame ettiriyorlar ne de bitki... bu ısı değişiminden dolayı bitkilerde ilk aşamalarda strese giriyor bu stres zaten ömürlerinden en az 15-20 gün yiyor...

Şimdi bağda yapmış olduğum sebze yataklarını görmüşsünüzdür... ben bunu uzak doğudaki çiftçilerde gördüm ve uyguladım.... Hiç destekleme malzemesi kullanmadan toprağı direk olarak yükselttim... İlk olarak şunu fark ettim evet sebze yataklarından daha iyi oldu maddi olarak sıfır bütçe... bu sebze yataklarının sebze ekeceğim kısımlarına 50 cm çukurlar açarak yaş hayvan gübresi gömdüm ve kapadım...

sonuç olarak toprak nemli kalıyor, aşırı rüzgar yemiyor ve ısı değişimi aşırı olmuyor... İncelediğim ilk gözlemler kök yapıları çok iyi oluştuğu.. Örneğin domatesleri dikimden itibaren sadece bir kere can suyu olarak suladım...

En can alıcı nokta şu bu sebze yatakları sabit olmadığı için her yıl yerlerini istediğim gibi değiş tokuş yapabilirim ve toprak karışımı yapılabilir... sabit sebze yataklarında bu işlem zor hatta imkansız..

Şimdilik bu kadar... Umarım anlatabilmişimdir.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön