Konu: Yasemin
View Single Post
Eski 27-05-2017, 23:14   #1097
Nejat@
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Beslenme sorunları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan Mesajı Göster
Mayıs ayı gibi saksıya arkadaşımdan alıp diktiğim yasemin(aldığımda 1,5 yıllıktı, yerden 1 metre kadar yukardan kesip dikimi yaptım) epey büyüdü. Büyümesinde sorun yok ama genç sürgündeki yapraklar dolgunlaşmıyor, habire boya gidiyor. gelişmesi devam ediyor ama istediğim gibi üstü doldurmuyor. Yaptığım çitin üstünde yayılmasını istiyorum. her türlü tavsiye ve yoruma açığım, tecrübeli arkadaşların desteklerini bekliyorum.

not: ayda 1-2 sıvı bitki + toprak çoşturan veriyorum. aralarda az miktarda BGD veriyorum.
Konunun uzmanı değilim fakat bende balkonda yasemin yetiştirdiğim için bildiklerimi paylaşayım dedim. Öncelikle yasemin çok fazla gübre istemeyen bir bitki, bir çok yabancı kaynakta senede üç kez yeterli diyor. Genel olarak tavsiye edilen 10-10-10+ ME türü dengeli gübreler. Ben şahsen toz yarasa göbresi ve 20-20-20+ME (tamamı suda çözülür türden) kullanıyorum. Gübreden daha önemlisi toprak ph ı, şebeke suları oldukça kireçli olduğu ve aşırı kimyasal gübreleme toprak ph ını yükseltiyor. Toprak aşırı alkalin hale geldiğinde bitkide beslenme bozuklukları oluşuyor. Yasemin bitkisi alkalin topraklara uyum sağlasa bile sevdiği PH aralığı 5.1 ile 6 arasıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir

Eklenen Resimler

Nejat@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön