View Single Post
Eski 17-05-2017, 19:33   #510
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Bende ilk kez tohumdan kaktüs yetiştiriyorum.Forumdaki yorumları okuyarak çeşitli fikirler edindim ve bu fikirleri birleştirip buna göre bir uygulama yaptım.Herhangi bir işlemim ne kadar doğrudur tam bilmiyor olsamda başka kullanıcılarda belki yararlanabilir bu nedenle bende deneyimlerimi paylaşmak isterim. Öncelikle baya bir ön hazırlık aşaması oldu.Elimdeki saksılarda duran kullanılmayan toprakları alarak çekiçle ufaladım bu sayede toprak bol bol havalanmış ve birbirinden çok farklı toprak yapıları birbiriyle karışmış oldu, çıkan yabancı maddeleri attım çıkan taşları saksıların diplerinde kullanmak üzere ayırdım .Ardından bu toprağı elekten geçirdim ve toprak çok ince kum ve kaba kum şeklinde ikiye ayrılmış oldu.Bunlarıda sonradan ayrı ayrı fırınladım ve bakteri mikrop vs. ölmesini sağladım.Ardından bu fırınlanmış kaba kum halindeki toprağın bir kısmını mağazalarda satılan kaliteli torfla karıştırdım yine başka bir mağzadan aldığım ağaç kabukları ağırlıklı olan başka bir torftanda bir miktar kattım ve hepsini birden karıştırarak kaktüs toprağını hazırlamış oldum.Büyük bir plastik tepsinin dibini birkaç yerden deldim ve dibine lav kırığını yaydım.Üzerine hazırladığım karışık topraktan ince bir tabaka gezdirdim onunda üzerine fosfor ve potasyum oranı yüksek azot oranı düşük organik madde içerikli kompoze gübreden çok az serpiştirdim ve tekrar toprak ilave ederek tepsiyi doldurdum.Bu aşamada tepsiyi suladım üzerine kaba kumdan gezdirdirerek üzerini ince bir tabaka şeklinde örttüm.Kaba kum halindeki toprak suyu hemen emiyor ve torfun üzeri tamamen toprakla kaplanmış oluyor.üzerinede tohumları serptim ve bu kez ince kum halindeki toprağı gezdirdim ve yine ince bir tabaka şeklinde örttüm.Tepsiyi daha büyük bir tepsinin içine koydum ve naylon kapak yapıp hepsinin birden üzerin kapattım ve ara ara fısfısla sulayarak yüzeyi hep ıslak tuttum.Aslında baya bir süre çimlenen olmadı ancak fısfıslama esnasında bazı tohumlar yüzeye çıktı ve zamanla yüzeye çakanlar kök salmaya başladı.Kök salanları yine aynı sıralamayla hazırladığım küçük kağıt bardaklara alıyorum.Daha yeni yeni kök salmaya başladıkları için aktarması kolay oluyor ve tepsiye baya bir karışık tohum attığım için diğer tohumlarıda etkilememiş oluyorum yenileri gelmeye devam ediyor.Tabi bu nedenle fısfısla sulamalarımda farklı farklı noktaları uzun süre fısfıslayarak tohumların yüzeye çıkmasını sağlıyorum yüzeye çıkan tohumlarda kolayca çimleniyor bu şekilde çimlenen tohum sayısı artmaya başladı.Ayrı bir yerdede deneme amaçlı aynı sıralamada küçük kağıt bardaklarda hazırlamıştım ve her bardağada bir tohum koymuştum.Onlarıda toprak kuru kalmayacak şekilde yine fısfısla ara ara suladım.onlarda yavaş yavaş çimlenmeye başladılar.Çimlenenleride kuru bırakmayacak şekilde ara ara fısfısla suluyorum.Aydınlık ve bir süre güneş gören pencere kenarında duruyorlar.Su olarak ise hafif asidik ph 5,5-6 civarında çok temiz su kullanıyorum.Şimdilik bir problem yok ve çimlenenlerde büyüyor.Şimdi yurtdışından sipariş ettiğim karışık Astrophytum tohumlarını bekliyorum onlarda da aynısını deneyeceğim.Şunuda eklemeliyim yeni olduğum için yeni satın aldığım kaktüslerde dahil yeni çimlenenleri sık sık alıp inceliyorum temizliğini tozunu alıyorum büyüteçle bakıyorum vs. ancak araştırmalarım esnasında ünlü kaktüs yetiştiricisi Ediz Hun' un bir röportajını okumuştum orada saksıların yerinin ve yönünün değiştirilmemesi gerektiği bunun kaktüsün sistemini alt üst ediyor olduğunu öğrendim.Bu nedenle saksıların üzerini kalemle işaretledim ve kısa süreliğine alıp incelesem bile yine aynı yerine ve aynı açıyla eski yerine koyuyorum.Öyle sanıyorum ki gelişimini çiçeği ve sürgünleri çıkartacağı noktaları vb. süreçleri konumuna göre ayarlıyor ve yeri ve yönü değiştiğinde yeni pozisyona adaptasyonu zorlayıcı oluyor.Bu hususada dikkat etmek gerçektende kaktüslerin sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Düzenleyen namtha : 22-05-2017 saat 22:44
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön