View Single Post
Eski 14-05-2017, 21:25   #22
Mahmut Ozkur
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Bence akarsu kenarında bulunan bahçeler için kurulum haricinde, devam ve bakım maliyeti olmayan böyle önemli konuyu hortlatmak iyi olur.

Henüz elektriği bulunmayan, yaklaşık 1,5 dönümlük bahçenin sulanması için internette 3 inç benzinli su motoru ararken koç boynuzu sistemi ile sulamaya denk geldim. İnternette konu hakkında az biraz veri varsa, agaclar.net'te kesin bir bilgi paylaşımı vardır dedim ve Sn. mrduran'ın açmış olduğu konuyu buldum. Bu vesile ile kendisine teşekkür ederim. İşyerinde youtube açılmadığı için vermiş olduğu linkleri henüz inceleyemedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Galiba su koçunun yapımını anlatan bir site buldum.
Ko pompas -Ram pump

Teknik bilgim yok ama Sn. Dursunbeyli'nin linkini verdiği sayfa, benim gibi insanların bile anlayacağı şekilde açıklayıcı yazılmış. Yarın malzeme ve fiyat araştırması yapıp, işin olur-olmazına bakmam gerek. Bahçenin yanından geçen dere kışın epey coşkun, yazın tatlı bir debi ile akmaktadır. Yaz için konuşursak; dere, bahçeden yaklaşık yarım ile bir metre aşağıda kalmakta ve su koçu çalışma prensibinde, hidrolik pompanın kaynaktan aşağıda olması gerekmektedir fakat pompayı dere kotunda kurup, giriş borusunu derenin geliş yönüne göre uzatırsam basıncın sorun olmayacağını düşünüyorum. Zaten daha önce kafamızda yaklaşık 50-75 mt'lik sulama borusunu, derenin üst tarafına bırakıp, çap küçülterek, oluşan basınç ile maliyetsiz sulama vardı. Su koçu boru maliyetini düşürmekle birlikte, kışın boruyu toplama ve muhafaza etme derdini de ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda pompa dere kenarında olacağı için, çalışırken çekvalften çıkan su yine dereye dönmüş olacak.

3 inç için yapılan hesaplamalarda, dakikada 60 basım, her basımda beklenen su miktarı ise 0,567 lt. olarak belirlenmiş. Bu durumda, dakikada 34 lt lik bir verim 1,50 dönüm bahçeyi sulamak için yeterli olacaktır diye düşünmekteyim.

Kaynak ile hidrolik pompa arasında bulunan borunun ideal uzunluğunun, çapa oranı için verilen formül;

L=150 x (giriş borusu ölçüsü) ile L=1000 x (giriş borusu ölçüsü) arasında kalan uzunluk

Buna göre yanlış hesaplamadım ise 3 inçlik boru için;
en az L= 150x3 = 450 inç = 1143 cm
en çok L=1000x3 =3000 inç = 7620 cm olması gerek.

Fakat yazıda 5 çeyrek boru için bu formül ile bulunan alt sınır 187,5 inç 234,3 cm, üst sınır 1250 inç 2540 cm olarak çevrilmiş. 1 inç 2,54 cm olduğuna göre; 187,5 inç 476,25 cm. ve 1250 inç 3175 cm olmalı, sanırım hesaplamada hata var. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

Basınç bölümünün hacmi için ise, giden su miktarının 20 ile 50 katı olmalı denilmiş ve 3 inç için 28,50 lt hacim uygun görülmüş. Ben ilk önce 19lt damacana düşünmüştüm ama yaklaşık 30 lt uygun görüldüğü için farklı bir şey bulmam gerekecek. Öneriniz varsa duymak isterim.

Son olarak bahçenin dere ile ile olan konumunu gösteren iki fotoğraf ile bitireyim. Konu ile alakası yok ama fotoğraflara bakıp kınamayın diye açıklayayım; bahçeyi alalı henüz bir sene bile olmadı. Satan kişiler ilgilenmediği için durumu harap. Benim mesaim de yoğun olduğu için yavaş yavaş düzeltmeye çalışıyorum. Bir şeye benzetebilirsem öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşacağım.

Aksilik olmaz da yarın malzemeleri bulabilirsem fiyatlarını yazarım.

Name:  bahçe.jpg
Views: 10832
Size:  47.2 KB
Name:  bahçe 2.jpg
Views: 10937
Size:  55.2 KB

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön