View Single Post
Eski 11-05-2017, 12:45   #1400
SoğanlıBitkiler
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2017
Frezya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yan yatıp dinlenmek Frezyanın en sevdiği duruş. Bir çubukla destek verip düzgün durmasını sağlayabilirsiniz. Yapraklarını kurumadıkça kesmeniz tavsiye edilmez
müsaadenizle Frezya soğanları hastalıkları hakkında sizlere danışmak istiyorum. soğanları satın alıp toprağa diktikten sonra çimlenme döneminde ve yaprakların büyüme dönemlerinde kullandığım dikdörtgen saksının tabanından ve üstünden sulana yaptım. ilk başlarda 4 tanesi çok güzel büyüdü boyları 50-60 cm oldu. Fakat 3 tanesinde gelişim çok yavaş oldu boyları diğerler iyi büyüyenlerin yarısı olmadan uçları sararmaya başladı. durumdan şüphelenmem neticesinde İnternet üzerinde detaylı araştırma yaptım ve ilk değerlendirmem soğanların çürüdüğü yönünde oldu. toprağı dikkatlice açarak soğanlara ulaştım ve dışında bulunan lifli yapıyı hafifçe araladığımda içlerinin kahverengi hale dönerek bozulduğunu fark ettim. yerlerinden söktüğümde ise köklerin olduğu yerde toplu iğne ucu kadar açık kahverenginde minicik yapılanmalar gördüm. Merak ettiğin nokta bu nesneler mantar mı, eğer mantar iseler diğerlerine bulaşır mı, bulaşma durumu varsa ne yapmam gerekir. Sağlıklı frezya soğanları büyümeye devam ediyorlar. Ancak herhangi bir çiçeklenme göstermediler. bunun üzerine yerlerini değiştirme ihtiyacı duydum. Güneşi çok alan kapalı pencerenin önünden alarak açık pencerenin önüne koydum açık hava etkisi olsun diye ancak halen bir değişim olmadı. Şimdi çiçeklenmeleri için ne gerekiyor acaba. İlgilenerek cevap yazdığınız için teşekkürler.

SoğanlıBitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön