View Single Post
Eski 02-05-2017, 09:50   #365
Erdem 01
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Çeliği inceleyin. Üzerinde uyuyan kök noktaları varsa köklenme buralardan daha kolay oluyor. Dalda nem kaybını önleyeceksiniz. Dalın üst kesik yerine çakmakla mum eritip sürün ben böyle yapıyorum. Oje de sürebilirsiniz ben denemedim. Amaç üst kesik yerden su kaybını önlemek. Ortam aydınlık ve sıcak olacak. Güneş görmesin. Çeşitli yöntemler var. Su içinde bekletme, kedi kumu-diatomit, perlit, mangal kömürü parçaları, lav taşı, dalı nemli peçeteye sarıp naylon torbada bekletme gibi. Ben kibrit başı-mercimek tanesi iriliğinde mangal kömüründe köklendirdim. Bugünlerde lav taşı buldum bunda deniyorum. Şeffaf naylon piknik bardakları kullanın. Bardağın altına delikler açın. Perlit, lav taşı, diatomiti bir iki parmak kalınlığında bardağın altına koyun. Yapraklı dalı içine koyup bir elinizle tutun bir elle malzemeyi doldurun. Su döküp nemlendirin. Altına geniş çaplı sert mika-plastik şeffaf bardaklar var. İçine bir parmak su koyup içine çelik bardağını koyun. Bu biçimde malzeme sürekli nemli kalır. Suyu arada değiştirin. üst kuruyorsa üstten sulayın. Kökler görünmeye başlayınca, sürgün vermeye başlayınca toprağa dikin.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön