View Single Post
Eski 01-05-2017, 16:32   #38
Sagun
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
bu konuyla alakalı ben de uzun zamandır düşünüyordum. ticari kaygılar neticesinde asırlardan beri gelen zenginlik kayboluyor. eskiden ala kirazlar olurdu bal gibi. şimdi kırmızıdan başka renk yok kirazda.(z0900, napolyon early burlat vs..), sulu bal gibi çeşit çeşit armutlar olurdu ayrıca. şimdi? deveci, santa maria, vs.. Evimizin arkasındaki bahçede büyükçe bir elma ağacı vardı. bir yıl vermez sonraki yıl ise yıkılırdı adeta. güzel hoş kokulu idi. şimdi starking,grani smith, fuji vs.. Yerli değerlerimizin kıymetini bilmiyoruz nedense. bu değerlerin belediyeler veya sivil toplum örgütleri tarafından da korunması lazım. özellikle hobi amaçlı bahçe yapanların aşı yöntemiyle nesli tükenmekte olan bu çeşitleri tekrar kazanmaları mümkündür. ben kendi yöremizdeki yerel bir armudu aşı yolu ile çoğaltmaya başladım. bir hobi bahçemiz var orada beğenmediğim ağaç olursa kesip yerel çeşitlerden aşı yapıyorum. ama böyle bir konunun açılması çok güzel olmuş buradan birbirimize aşı kalemi konusunda da yardımcı olabiliriz.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön