View Single Post
Eski 27-04-2017, 14:10   #193
kariyer1586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2017
ben de kombu mantarı aldım gittigidiyordan. işk içeceğimi oluşturdum. 20 gün beklettim ama. şimdi 2. partiyi mayaladım. burada analdığım kadarıyla şeker çaydan daha önemli galiba. bakıyorum ki çayı 2-3 litreye 5 poşet atanda var 10 poşet atanda. ama şekeri 2 lt ye en az 1 su bardağı koyuyor değerli forum üyeleri. 2 şişeden birinde 8 adet (maluım demlik poşet çaylar 2 değil 3,20 gram) doğuş demlik poşet çay karadeniz kullandım. yaklaşık 4 lt. ye 1.5 su bardağı şeker biraz önceki hazır kombu çayımdan kattım. satın aldığım mantardan üreyen geniş olanı koydum bu şişeye. 2. şişe ise 2,5 lt lik. onada 8 adet lipton poşet çay 1 bardak doluca toz şeker koydum ilk satın aldığım mantarı da bu şişeye mayaladım. deneyeceğim bakalım çay değişince gerçekten de satıcının dediği gibi maya tutmayacak mı. doğuş çay daha ucuz çünkü. +++ olarak bu 2 şişede tutarda bir dahaki sefere çayı dökme açık çaydan ayrı bir demlikte demleyip şekerli suya karıştırdıktan sonra kullanmayı deneyeceğim. çünkü böyle yapanlara rast geldim forumda sanırım biryerlerde veya. 10 liptonlu 2,5 lt ile standart olanm tarife göre hazırlayıp 20 günlükken içmeye başladığım kombu çayı bira tadında ama onun kadar acı olmayan mükemmel bir tat verdi. bakalım sonrakiler nasıl olacak. herkese iyi kombular

kariyer1586 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön