View Single Post
Eski 27-04-2017, 10:57   #76
verdoque
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Geçen sene Kayseri'deki bahçemizde iki noktaya farklı yöntemlerle kuzugöbeği mantarı aşılamıştım. Anneme de daha birkaç gün önce tembih ettim, her gün kontrol et diye, kuru yaprakları toplarken ektekileri bulmuşlar

Nasıl sevindim anlatamam Hiç başarılı olmayı beklemiyordum. En azından birkaç sene sürer diye düşünüyordum.

Tarif de vereyim: Kaynamış soğumuş suya kuzugöbeklerini sapından tutup daldırıp sporlar dökülsün diye 1-2dk salladım. Birkaç kavanoz yaptım, bazısına bir çorba kaşığı şeker (2ltlik kavanoz idi, şeker yerine melas da konabilir) ve bir tutam tuz (bakterilerin gelişimini engellemek için öneriliyor) ekledim bazısına hiçbir şey eklemedim. 1-2 gün dışarda tuttuktan sonra bu kavanozları üç ay kadar buzdolabında beklettim, sonra bahçemizdeki altı gölgelik çimenlik olan elma ağacımızın dibine döktüm. Kuzugöbeklerinin çıktığı yere bakarsam sanıyorum bu yöntem başarılı oldu. Tabii bahçemizin toprağının uygun olması, çimenlerin her gün klorsuz kuyu suyuyla sulanması ve biraz da şans faktörü yardım etmiş olabilir. Denemekten zarar gelmez

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön