View Single Post
Eski 27-04-2017, 09:31   #1
Musa Gündoğan
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Musa Gündoğan / Bahçe

5. sayfadan itibaren yeni bahçe ye geçiş yaptım

Çok uzun zamandır hep ayrı bir bahçem olsun diye uğraşıyordum. Çok şükür bu ay (mayıs 2022) itibariyle doğrudan kendime ait bir bahçem oldu. bundan sonraki süreçlerde burada hem bahçenin düzenlenmesini hem de genel olarak bilgi paylaşımlarımla devam edeceğim. 2631m2 arsanın 2 dönümünü aldım şimdilik kalan kısmını da inşallah önümüzde ki ay anlaşıp alıp hızlı bir geçişle bu sene geniş ve yeni bir bahçe düzenine geçiyoruz inşallah.

Bahçenin bulunduğu şehir : ANKARA

Bahçenin büyüklüğü :2631 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :yazları kurak kışları yağışlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : daha öncesinde eski bağlar olarak kullanılmış ancak uzunca yıllardır hiç ekim dikim yapılmamış en son 6-7 sene öncesinde ekim dikim yapılmış bir arsa

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : daha yeni

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : başlangıçta henüz tasarım yok

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : var sayfa sonuna ekledim

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? şu an yeni yeni başlıyoruz

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : elbette var. gelecekte araziyi genişleterek geleneksel beslenmeye önem verenlerle bilgi ve konum paylaşımı.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : genel olarak etrafı iğde ağaçları ve çalılarla çevrili. bir kaç yerinde kuşburnu mevcut

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : şu an yeni başlıyoruz bu arsada

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : isim koymadım

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : kendim için evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : damla sulamaya geçiş yapıyorum

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damlama sulama

Toprak özellikleri : genel olarak tınlı bir toprak ve ince çakıllı

Kompost yapıyor musunuz? : genel oalrak balkonda ama bahçede ilk iş başlamak

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : bu bahçe henüz çok yeni

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : şu an hiç ilaç kullanamadım ama ekolojik mücadeleye önem veriyorum.

Bahçeniz organik mi? : şu an için tamamen organik

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : ısırgan suyu, hümik asit

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : pek görmedim

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : kuyu suyu ile damla sulama olacak

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : arkası dağ ama bağların içerisinde korunaklı etrafı çalı ve iğdelerle dolu

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : iyiki bu arsayı aldım

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : önceden

Eklenen Resimler

Düzenleyen Musa Gündoğan : 25-05-2022 saat 15:55
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön