Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 16-04-2017, 10:47   #1651
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar elimde 3 yıldır olan amarylislerim benden tek kelimeyle NEFRET EDİYORLAR ahahah şaka bir yana ne kadar ilgi göstersem de bana bu zamana kadar verdiği tek hediye 3 yavru oldu Allah çok şükür ama bir sorun var bitkilerim torfa ekili ve ben orjinal toprağa dikmek istiyorum ve ortamı anlatıyorum saksım kuzey doğu cephede yer alıyor . Güney cepheye bakan yerim yok ne yazık ki sabah 7 den öğlen 2-3 e kadar direkt güneş ışığı alabiliyor haftada 1 defa suluyorum şu ana kadar 1 kere sıvı bitki besini verdim yakmaktan çok korkuyorum kusura bakmayın bu konuda biraz cahilim ve amarylisten hiç anamıyorum şimdi bu yavruları naıl ayırmalıyım direkt koparırsam çürüme olur mu koparmalımıyım yoksa anaç üzerinde kalmalılar mı kopardığım yere ilaç tarzı bir şey sürmeme luzum var mı ve çiçeklerim dormansi aşamasına geçmiyor daha öncedende buradan konuştuk bu bir soru teşkil etmiyormuş bitki nasıl çiçek açar bitkin
n soğanı orta boy bir patates kadar yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.
güneşsizlik amarilis için büyük bir sorun...Çünkü soğanın mücadalesi güneşe dayanıyor.Ama töleransları da yok değil.Öyle bir yapraklanırlar ki yaprakların boyları baya uzun olabiliyorlar güneşsiz ortamlarda...
ama çiçek açması için bildiğim kadarıyla güneş şart.

soğanların yavrularını ayırmak isterseniz istediğiniz zaman ayırabilirsiniz.ama yavrularının kalması da bir sıkıntı yaratmaz eğer çok sıkışık bir saksıda değillerse...kökleri mümkün olduğunca rahatsız etmemeye çalışın.köklere ne kadar az müdahale ederseniz soğan o kadar kendini çabuk toparlar...yani elbette şu güneşin yaklaştığı bu günlerde yeniden bir köklendirme sürecine sokmasanız daha iyi olur ama sonuç itibariyle soğanınız ölmez.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön