View Single Post
Eski 15-04-2017, 05:19   #12
ilkayde
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2007
Sayın YeşimM solucanları sağ salim aldığınıza sevindim. Bakımları çok kolay dert etmeyin. Sadece verdiğiniz sebzeler pörsümüş olsun, taze olmasın. Hayvansal protein vermeyin deniliyor forumlarda. Yani kedi ve köpek maması ile et-kemik artıkları verilmemeli. En çok muz kabuğunu seviyorlar. Bir muzun kabuğunu bir haftada bitiriyorlar. Haşlanmış yumurtanın kabuğunu da seviyorlar. Abartmadan verebilirsiniz. Yumurta kabuğunu ince kırmayın, öyle kabaca atın. Altına girmeyi seviyorlar. İçinde yaşadıkları sistem kuru olmasın, çok ta ıslak olmasın. Hafif nemli kalsın yeter. Solucanlar gece kaçabilirler. Bunu önlemek için kutunun ağız kısmına ince bir bariyer olarak vazelin sürebilirsiniz. Vazelini aşamazlar. Toprak altında yaşadıklarından ışığı sevmezler. Size gönderdiğim kutuyu ben delmemiştim. Üstten şiş gibi bir şeyle bir kaç delik açmada fayda var. Hava almaları için. Gece kaçmamaları için esas yaşadıkları kutuyu daha büyük başka bir kutunun içine koyabilirsiniz. Gece kaçmaya yeltenenleri sabah fazla uzağa gidemeden yakalayabilirsiniz böylece. Aklıma gelen hususlar bunlar şimdilik. Ben bir yıldır kutularda evde besliyordum bunları.

Sayın computerboy, evet 50 den daha az solucanla sonuç almak zor. Ancak ben bunları 3-5 solucandan yetiştirdim. Çok hızlı büyüyorlar. Sabır ve iyi bir bakımla çabucak ürüyorlar. Ancak 50 den az olunca alan arkadaş ta azımsayabilir. Çünkü 50 adet bile görüntüde zaten bir tutam görünüyor. Satın almada acele etmeyin. Uçuk fiyatlar istiyorlar. Ben haftaya tekrar Kayseri'ye gidiyorum. Eğer aynı firma duruyorsa sizin için ücretsiz solucan almayı deneyeyim. Alamazsam o zaman satın alma yoluna gidebilirsiniz.

Saygı ve selamlarımla.

ilkayde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön