View Single Post
Eski 09-04-2017, 09:46   #21
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın düşünen adam,

Testereyle, V şelinde kesip deneyen de olmuş şimşirde ama o da başarısız oldu diye yazmış. çok dik kafalı bu şimşirler.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Güven hocam, yarın dal kalınlıklarını milimetrik ölçüde inceleyeyim. Daha ayrıntılı fotoğraf çekeyim. Burada paylaşırım. Ancak geçen seneki ve bu seneki izlenimlerim şöyle: 1cm kalınlık kazanmış dalları eğmek gerçekten çok zor. Bu dallara tel sarmak işe yaramıyor. Esnetemiyorsunuz bile. Mecburen gerdirme yapılmalı. Bir kere öncelikle eğmek istenilen dalı budamamak lazım. Uzun bırakıp daha uca yakın bir yerden bağlamak en mantıklısı. Ancak böyle de olunca fazla kuvvet uyguladığında dal kırılıyor. Geçen sene ben kırmıştım bir dal. 1cm'den sonra kesinlikle esneme payı olmuyor diyebilirim. Mutlaka bir kesme, biçme, zedeleme gerekli. Ancak onda da iyileşme çok yavaş olduğundan gözlemlemek yine yıllar alacaktır. Kalın dalın alt kısmına testereyle bir kesik açıp, aşağı eğerek testere kesiği açığını kapatıp sarmak ve kaynamasını beklemek geçiyor aklımdan ama muhtemelen kırılır çünkü çok gevrek bir ağaç. Farklı bir yöntem geliştirmek lazım. Eğdiğimiz dalın eski yerine gitmesi konusu ağacın gelişim hızına bağlı olduğu için şimşirde uzun süreceği muhakkak. Uzun süre gerdirilmiş eğitim saksılarıyla çalışmayı da öğrenmemiz gerekecek.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön