Konu: pollygala
View Single Post
Eski 08-04-2017, 23:20   #6
ercan_bilgi
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 16-10-2014
Şehir: bursa
Mesajlar: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster
Polygala myrtifolia
L.
Aile: Polygalaceae (milkwort aile)
Ortak isimler: Eylül Çalı (İng.); Augustusbossie, blouertjie, langelede (Afr.)


Polygala myrtifolia

Polygala myrtifolia dolayısıyla bahar bir tepe üzerinde ve kapalı yıl boyunca güzel mor çiçekler, isimleri Augustusbossie ve Eylül Bush ile ortak, yaygın öncü çalı.

Tanım
P.myrtifolia Bush Bu kuru iç iklimlere sahil sertlik gelen, o yetişir farklı alanlara adapte değiştirir gibi Polygala myrtifolia şeklinde değişir. Bir dökmeyen çalı, en yaygın formları yoğun mersin andıran yaprakları ile örtülü bir kaç dik büyüyen sapları ve ince dallar ile yüksekliği 1,8-0,6 m ulaşır. Oval biçimli yaprakları genellikle uzun ve en fazla 13 mm genişliğinde 25-50 mm. Yapraklar açık yeşil, koyu yeşil veya hafif gridir. P. bazı formları myrtifolia ince, iğneye benzer yaprakları vardır. Ayrıca hemen hemen 4 m yüksekliğinde ulaşan küçük bir ağaçtır dönüşebilir.

Tomurcukları, yeşil düz, koyu renkli damarlar ile işaretlenmiş ve yarım ay şeklindeki oval vardır. Alt tomurcukları ilk açın. Çiçekler kısa dallarının ucunda küçük kümeler halinde yapılan ve baklagil (nohut veya fasulye) çiçekler biraz gibi görünüyor, ama aslında oldukça farklıyız. Dikkat edilirse bu iki kanat ve bir omurga olmasına rağmen, onlar banner (ayrıca standart denir) petal yoksun olduğunu ortaya koyacaktır. Tüm polygalas da gösterişli olması ve dengede çok farklı fırça gibi tutam. Güzel koyu damarlar ile işaretlenmiş gösterişli yaprakları, leylak ve mor tonlarında genellikle, aynı zamanda pembe kırmızı veya beyaz olabilir. Polygala myrtifolia baharında bir zirve ile yıl boyunca sahası vardır (Ekim Ağustos) ne zaman bitkiler çiçek bol bol. Meyveleri küçük, kanatlı kapsüldür.

Dağıtım
Polygala myrtifolia Western Cape bölgesindeki Clanwilliam yakın Bokkeveld dağları Kwazulu-Natal doğal olarak oluşur. Yaz kış gelen yağış değişen bu geniş dağılım alanı boyunca, yaygın çalı içinde, dere boyunca, ormanlık tepeleri, kayalık yamaçlar, büyüyen bulundu ve otlak açıktır.

Milkwort ailesi (Polygalaceae) neredeyse dünya çapında 17 cins ve 950 tür ile oluşur. 400-450 Afrikalı türlerin, 32 Cape bölgesinde meydana gelir. Cinsi Poygala yaklaşık 88 türün güney Afrika'da ortaya çıktığı Afrika ve Madagaskar 232 tür ile yaklaşık 600 türü bulunur. Bahçelerde yetiştirilen diğer yerel türler Polygala fruticosa ve Polygala virgata.

Adı ve tarihi yönlerini türetilmesi
Polygala çok anlam kelimeleri polys ve gala anlam süt, süt salgılanmasını teşvik etmek için bir üne sahip üyelerinden bazıları için bu cinse verilen isim eski bir Rum adıdır. Türler adı myrtifolia mersin benzeri yaprakları anlamına gelir.

Bu polygala için ilginç bir kullanım Pappe, 1832 yılında Cape göç eden bir Alman doktor ve botanikçi tarafından kaydedildi. Pappe Cape Malay su ile karıştırılarak taze gri kabuğu, kazınmalı ve o köpüğü ve yakılmadan önce ölülerini yıkamak için kullanılan bu kadar karıştırılmıştır söylüyor. Pappe 1860 yılında kaydedildiği önce bu özel geri uzun tarihli ama şimdi terkedilmiş uzun. Bu nedenle kullanımı, bitki langelier veya langelede, uzun eklemler anlamına Afrikaans lange lede muhtemelen bir yolsuzluk olarak Cape biliniyordu.

KwaZulu-Natal bölgesinde Polygala myrtifolia onun, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri bilinen birçok bitkilerden biridir. Pietermaritzburg de Natal Üniversitesi tarafından yürütülen testler bulduk P. sulu ekstreleri myrtifolia (ki oral kandidiyazis neden olur) ve Candida albicans karşı aktivite göstermiştir.

Polygala myrtifolia Büyüyen

Polygala myrtifolia en bahçeler ve bahçıvanlar adapte çekici bir herdem yeşil çalı. Sahil bahçeleri, Fynbos bahçeleri için uygun bir sert çalı, düşük bakım ve kurakçıl bahçeleri. Yeni bahçesinde tam güneşten yarı gölgeye toprakta büyümek mümkün hızla büyüyen bir rüzgâr siperi, çit ve renkli çalı gibi mükemmel. Büyüme gölgede az çiçek üreten, biraz daha gevşek, ama mevsim yarı gölge, tam güneş değiştirmek zor ceplerinde mutlu yetişir.

Beyaz formu Belirtildiği gibi, Polygala myrtifolia çeşitli biçimlerde bulunur. Kirstenbosch anda P. adlı bir güzel, beyaz çiçekli formu seçmiş myrtifolia 'Beyaz Tüyler'. Ağustos ayından Ekim ayına kadar tam bir çiçek olarak bütün çalı beyaz çiçekli, muhteşem bir gösteri ile kaplıdır zaman. Beyaz formun yaprakları biraz grayer ve diğer yaprakları, form ve renklere sonuçlar ile karşılaştırıldığında ise harika.

Polygala myrtifolia daha gür alışkanlığı teşvik hafif budama, iyi cevap verir, ama onun tam yüksekliği ve şekli bahçe tasarımı bir soruna neden olmaz eğer budamak için gerekli değildir. Eski bitki dağınık ve odunsu aramaya başlar, ancak Kirstenbosch olarak hala iyi bakmak eski ardından 15 yıl tesisleri var. Fideler genellikle ebeveynlerin yakın filizlendirmek.

Polygala myrtifolia kolayca tercihen ilkbahar ve sonbaharda alınan tohum ve ucu budama yoluyla çoğaltılır edilebilir. Western Cape bölgesindeki ekmek için en uygun zaman bitkilerin zaman kuru, sıcak yaz önce kendilerini kurmak için izin kış aylarında olduğunu. Kalın bir malç, P. ile myrtifolia kez kurulan çok az sulama gerekir.

Referanslar

2001. Yıllık rapor. At Botanik ve Zooloji, Natal Üniversitesi, Pietermaritzburg Okulu http://www.botany.unp.ac.za
Coates Palgrave, Güney Afrika, M. 2002. Keith Coates Palgrave Ağaçlar, EDN 3. Struik, Cape Town.
Goldblatt, P. Manning, J. 2002. Cape bitkiler. Güney Afrika'nın Cape florasının bir taslak. Strelitzia 9.
Ulusal Botanik Enstitüsü, Pretoria ve Missouri Botanik Bahçesi.
Palmer, E. ve Pitman, J. 1972. Güney Afrika Ağaçlar. Balkema, Cape Town.
Smith, CA 1966. Güney Afrika bitkilerin ortak isimler. Güney Afrika sayılı Botanik Anketi Anıları 35.

Liesl van der Walt
Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi
Eylül 2003
Vehbi bey özelden mesaj atamadım .nasıl irtibata gecebiliriz bişey soracaktim

ercan_bilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön