View Single Post
Eski 07-04-2017, 17:32   #1
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)

Cumartesi erkenden gittim köye..gider gitmez ilk işim tohum yastığını hazırlamak oldu..İtalyan torfu toprağa güzelce karıştırdım..hafif bastırdım..ince bir tabaka yina torf serptim..tohumları dengeli saçmaya çalıştım, sık düşenleri el yordamı ile ayırdım..bu gidişimde sadece domates ve biber tohumlarını ektim..hangi bölümde hangi tohum varsa onun etiketini köşelere hafifçe batırdım..sonra yine torf serptim..daha sonra bir santim kadar torfla karışık kumsal toprak serpip yine hafifçe elimin ayasıyla bastırdım..daha sonra da 5'lik pet su şişesinin kapağını çivilerle delip süzgeç yaparak, ekili tohumları bir güzel suladım..suya hafiften sıvı humik asit ve denizyosunu karıştırdım..geceleri serin, hatta soğuk olduğu için streç naylon ile örttüm, gündüz açtım..üçüncü gün yine suladım..bugün köyden dönerken yağmur yağdı, sulamadan döndüm..can komşum ve dostum 85 yaşındaki İsmail abi pazartesi günü tekrar sulayacak..
Bugün dönmeden önce gözlüğümle baktım..sadece bir bölmede domates fidesi çıkıyor gibi..diğerlerinde hareket yok..fakat yabani ot tohumları biber ve domateslerden daha aceleci..çıkmaya başlamış otlar..
Bakalım; hayırlısıyla kazasız belasız çıkarabilecekmiyiz fideleri..en çok korktuğum sahipsiz köpekler..gece falan gelip üstlerinde tepinir veya eşerlerse yandım..hayırlısıyla başladık bakalım

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön