View Single Post
Eski 04-04-2017, 15:40   #1
Efe Bey
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Efe Bey / Bahçe, Sera

Değerli Ağaçlar.net ailesine merhabalar,

İlk tanıtım yazımı foruma yazarken birkaç yerde arazi görüşmelerimin sürdüğünden bahsetmiştim.İşte o görüşmelerden bir tanesini nihayete erdirerek bir bahçe sahibi oldum.Şimdi sizlere başlıklar altında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir :Çanakkale / Bayramiç

Bahçenin büyüklüğü :4.105 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Her daim güneş içinde,sürekli hafif hafif esen rüzgarı,Akdeniz yağış rejiminin hafiflemiş haliyle tam bir geçiş bölgesi.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a (-3.9 _ -6.6 )

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık,Ticari iş yeri, Hobi amaçlı.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Geçen seneye kadar son 10 yılda hiç ekim yapılmamış ancak benim aldığım kişi tarafından derin sürüm yaptırılarak bırakılmış.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Yeni

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Kendimiz meyve bahçesi ve blok sera olarak düzenledik.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Sebzelik,sera,meyvelik
Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Güzel bir yaşam alanı oluşturmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Chandler Ceviz,Bayramiç beyazı ( beyaz nektarin ),ayva

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Serada kıl sivri biber,salatalık,kıvırcık marul

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Çok yakında birçok çeşit denemeleri olacak.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Evet .tohum ve fidanla

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Bahçenin her iki yanında sulama kanalları mevcut.Ayrıca kendi kuyumuzuda açtırdık.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulama.

Toprak özellikleri :Çok zaman öncesinde şimdiki Küçük Menderes çayının kıvrıla kıvrıla aktığı o kocaman geniş araziler şimdilerde verimli bük toprağı sayesinde kaliteli ve verimli ürünler çıkmasına sebep oluyor.

Kompost yapıyor musunuz? :İlk olarak bu sene başlıyacağız.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Olduysada daha farkına varamadık.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Bir arkadaşımızın ve ziraat odamızın bilgileri dahilinde Roa plus uygulaması ve meyve fidanlarınada göztaı uygulaması yapıldı.

Bahçeniz organik mi? :Planlı olarak organik gübre ve yeni başladığımız solucan gübresi ile yanmış koyun ve keçi gübresi kullanıyoruz.
Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Biocan pelet,spernat ,grow speed ve tki humas kullanıyoruz.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Fare mevcut ancak çok fazla değil.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama sulama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Düz bir ovada bulunmaktayız.Tam karşımızda Kaz dağları var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeyi almak,serayı kurmak ve yabani domuza önlem olarak 7 sıra dikenli tel ile bahçeyi çevirmek.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Evet 1 hafta önce olduk,rapeli 2 sene sonra.

Düzenleyen Efe Bey : 05-04-2017 saat 22:29
Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön