View Single Post
Eski 28-03-2017, 09:19   #43
Özge
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
dongyul, teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim

Toprak için forumda epey dolandım, bol bol okudum. Önce kendim karışım yapmayı düşündüm ama yeterli bilgimin ve zamanımın olmayışı gözümü korkuttu. Sonuçta hazır toprak almaya karar verdim. Köydeki fidancıların aracılığıyla getirtebileceğim topraklar içime sinmedi. En son Kemerburgaz'daki bir toprakçıyla görüştüm, gittim toprağı yerinde gördüm. Onlar da bu konuda titizlendiğimi anladılar, özel hazırlayacağız merak etmeyin diyerek güven verdiler. Sonuçta gelen toprağı (en azından dış görünüş olarak) ben de beğendim. Bizim arazinin toprağı o kadar kötü ki bu toprak geldiğinde neredeyse sarılıp yatacaktım

Yatakları uzun, tek parça şeklinde yapmayı tercih etmedim açıkçası. Haklısınız, sulama sistemini kurmak daha kolay olurdu kesinlikle. Ancak yatakları koyduğumuz alanda hem taş duvardan aşağıya doğru hem de fotoğrafın çekildiği noktadan ileriye doğru eğim var. Dolayısıyla yatağın boyu uzadıkça bu eğimi tolere etmek zor olacaktı. Ayrıca, yatağın sağından soluna geçmek için boylu boyunca yürümek gerekecekti, bunu da çok pratik bulmadım. Son olarak, yatağın kurulumu açısından boyutları çok büyütmemek işimize geldi. Trapez sac mukavemeti çok yüksek bir malzeme değil, deforme olmaya müsait. Yatağı uzattıkça parçaların birbirine monte edilmesi daha zor olacaktı o yüzden bu şekilde yaptık. Yatakların yerini kepçe yardımıyla hazırladık. Sadece ince ayarını yaparken biraz el işçiliği gerekti. Zaten kepçe olmadan hayatta beceremezdik. Şimdiye kadar eline bel, kürek almamış iki şehir çocuğu olarak bu kadarını ancak yapabiliyoruz

Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön