View Single Post
Eski 26-03-2017, 14:57   #4
tapi
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2016
Yalova Seraları ve hayal kırıklığı

Yalova Seraları ve hayal kırıklığı
Bugün 26 Mart 2017 Pazar.
Yalovadayım. Tasköprü-Altınova arasındaki seralarin birçoğunu gezdim. Ama pekçogunda kaktüs yoktu. Kaktus olanlarda ise sayı ve çeşit çok azdı.
Benim anladigim seralara haftasonu gitmek uygun zaman değil. Çünkü haftabaşinda yeni (ithal) kaktus girişi oluyor ve haftasonuna birsey kalmıyor. Buradaki seraların bir kısmına haftada bir kez bir kısmına iki haftada bir kez kaktus geliyormuş. Yani bu seralarda kaktüs üretimi yok (succulent yetiştiren seralar var o ayrı ).
Merak edenler için 5,5cm kaktüsler adeti 5 tl ye satılyor.
Bir tek Gymnocalycium mihanovichii yi bulup aldığıma sevindim. Daha önce İkea da görüp ismini bilmediğim için almamistim. Sonrada bulamamıştım.
Saksısı değişmiş hali ☺
Gymnocalycium mihanovichii
Name:  20170326_153423b.jpg
Views: 4821
Size:  35.3 KB

Yol olarak vakit kaybetmek istemeyenler için güzergahı vereyim; Taşköprüden Altınovaya giderken yol kenarında pekçok sera var. Bu seraların bir kısmında kaktüs var. Altınovadan Taşköprüye giderken yine yol kenarında seralar var ama bunlarda pek kaktüs yok.
Ailede kaktüs meraklısı bir ben olduğum için çok gezmeye ve fotoğraf çekmeye vakit ayıramadim.
İsim konusuna gelince, maalesef seralarda çalışan elemanlar kaktüs isimleri konusunda bilgili değiller.

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 11:02
tapi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön