View Single Post
Eski 13-03-2017, 14:44   #27
Zeytinci
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poyrazs Mesajı Göster
Anladigim bu budamayi bitirdikten sonra seneyi bekleyip ozamana kadar dokunmamak oneriniz dogru mu algiladim? Birkac agaci budadim karin kirdigi dallar var, onceki senelerden yara almis ama budanmamis cogu kurumus dallar var, uzun suredir budanmadigi icin ayrica bir daginiklik var acikcasi bazi agaclarda budanmayacak dal bulmak zor. Agac basina bir saat oyalaniyorum, tabi benim acemiligin de oldukca etkisi var.resim ekleyebilsem bir kac tane paylasmak istiyorum bakalim becerebilecekmiyim.
Sn. Poyrazs,
Kusura bakmayın yanlışlık oldu. 26 nolu mesaj size değildi.
Sizin sorunuza gelince ben şu şekilde bir yol izlerdim:
1- Kurumuş dalları kes çıkar.
2- Kardan yara almış dalları da kırılan noktanın yakınından kesat.
3- 4 metre yüksekliği geçmrsin önerisi ağacın suyu daha yukarıya taşımasının zorluğu sebebiyle. Ağacın gücü var va besleyebiliyor mahsül veriyor ise bırak kalsın. Bu tip dikine giden dalları ben gövde ile birleşen yerden kesip çıkarıyorum ki mahsül yapmada zayıf kalan dala ağac enerji harcamasın. Güneşlenmeyi ve havalanmayı engellemesin. Yaprak ve kök dengesinin bozulmaması için yeşil aksam aşırı aleyhine aşırı budama da yapılmamalı.
4- üst üste binen ve birbirine sürten dallar varsa üstteki dalı kesip çıkarabilirsin.

Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön